Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SJ a spolupráce s StB

+12
Nikola Tyrpak
Luboš Kolafa - absolvo
Aleš
Jirka z P. (queens)
Věra Kolafová - quaero
Petr Štefek
Hvězdlický
Martin Cibulka
Milan
OOO
admin pavel
Michal
16 posters

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Aleš 31/1/2007, 11:10

Petře Štefku, cítíme to velmi podobně.
Ještě ale cítím jeden aspekt dané problematiky. Sobička uznává, že jako konfident nemůže zastávat žádnou veřejnou funkci. Proč ale tato zásada platí ve všech "světských" organizacích, jen NSSJ morální rozměr svých představitelů nehodnotí. Ve vedení NSSJ odbočky je estébáků víc (Müller, Leneček, Murín a jiní) a nikdo to nepovažuje za problém. Přitom etické chápání spolupráce s StB v ČR je chápáno tak, že ani starosta v Horní Dolní nesmí svůj úřad vykonávat, pokud by měl takovýto zápis. Morální kodex šířený v rámci NSSJ je hluboko pod hranicí slušnosti ve "světě".
Taková organizace pohoršuje charakter člověka. (pohoršeno myšleno v původním smyslu = dělati horším)
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Vladislav Kulda 31/1/2007, 11:32

Pro Nikolu! Já velice dobře vím, jaká to byla doba, měl jsem hlavu na špalku, ale STB jsem nikdy nic nevyzradil. Byl jsme dozorcem služby a když jsem působil na Blanensku, tak nás tam chytili, na udání manžela jedné paní, co jsme tam chodili. Několik hodin jsme byli všichni u výslechu a nedostali z nikoho nic. Ptali se, kdo to organizuje, nikdo nic neřekl, když se ptali mě, nechal jsem to na sobě, že to organizuji já. Léta jsme pracovali na literatuře společně s manželkou, ale nikdo z nás nic nikdy nedostal. Tak proč by členové odbočky měli být vyjímkou? Vím, byla to těžká doba, ale to není důvod ke spolupráci s STB. Prostě nastal mezi nimi v odbočce "hadí syndrom", proto tam jsou do dnes.
Vladislav Kulda
Vladislav Kulda

Male Poeet p?íspivku : 396
Age : 67
vztah k organizaci : *
Reputace : 0
Body : -9
Registration date : 21. 04. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Petr Štefek 31/1/2007, 12:24

Nikolo děkuji za tvůj příspěvek. Jenom nerozumím jedné větě, kterou jsi v závěru napsal......Naším úkolem nebylo rozvracet komunistický režim, ale dělat práci evangelisty.......

To nám všem bylo přeci jasné že se nechceme míchat do politických záležitostí. Akorát nevím co to má společného s tím zda spolupracuji či ne s StB ?

Aleši to stejné mě napadlo když jsem psal svůj příspěvek, ale již se mě to nechtělo rozepisovat, aby to nebylo dlouhé. Říkal jsem si, že to třeba někdo napíše. Máš v tom pravdu a je to skutečně přinejmenším podivné.


Naposledy upravil dne 31/1/2007, 12:27, celkově upraveno 1 krát
Petr Štefek
Petr Štefek

Poeet p?íspivku : 362
vztah k organizaci : 30 let SJ, poté vyloučen za styk s vyloučenou dcerou (označeno jako nevázané chování)
Reputace : 0
Body : -15
Registration date : 31. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Petr Sláma 31/1/2007, 12:26

Dobrý den debatéři,
pan Nikola (nebo paní?) má zvláštní názor na povinnost "mluvit s volností" s orgány státní moci. Je to jeho názor. Naštěstí není v mém okruhu přátel. Plete si pojmy. Jestliže pan Sobička a jiní, také jich znám několik osobně, podepíší spolupráci a poté se obhajují, že to bylo nezbytné pro dílo, ptám se: A co ti, kteří museli určitou dobu opustit své rodiny a žít ve vězení? Ti byli hloupí, nebo snad neměli to správné pověření? A pokud se týká tiskáren, tak jenom na Moravě jich bylo odhaleno několik a bratři okamžitě nastoupili tvrdé tresty (1,5 až 2 roky vězení). Udavač zůstane udavačem i když si to sám pro sebe vysvětluje tak, aby si očistil své svědomí. Vrcholem nehoráznosti je pan Sobička, který se s tím ještě chlubí ve své literatuře.
Jsem poněkud naštván a tak se omlouvám za svůj styl tohoto příspěvku.
Petr

Petr Sláma

Poeet p?íspivku : 49
Reputace : 0
Body : 1
Registration date : 10. 11. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 31/1/2007, 12:31

sunny


Naposledy upravil dne 20/7/2007, 10:03, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Petr Štefek 31/1/2007, 12:31

Petře Slámo nedivím se ti, mě též vždy zvedne ze židle takové argumenty. Přesně jak píšeš, mnozí věrní byli vězněni aby neporušili ryzost Bohu, dokonce umírali v uranových dolech a pastýři si rochnili v teplíčku. Je to výsměch vůči těmto bratrům.
Petr Štefek
Petr Štefek

Poeet p?íspivku : 362
vztah k organizaci : 30 let SJ, poté vyloučen za styk s vyloučenou dcerou (označeno jako nevázané chování)
Reputace : 0
Body : -15
Registration date : 31. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Aleš 31/1/2007, 13:24

Petr Sláma napsal:, ptám se: A co ti, kteří museli určitou dobu opustit své rodiny a žít ve vězení? Ti byli hloupí, nebo snad neměli to správné pověření?
Správně a teokraticky sis odpověděl. Dle Sobičky si to zavinili sami - viz kapitola o Stb. Podává to tak, že byli i jednotlivci, kteří nechtěli spolupracovat. Ale NSSJ prý spolupráci nikdy nezakazovala. Je to pravda, nikdy jsem nic takového v NSK nečetl. Tím hůř. I KSČM se za StB stydí. Ale NSSJ ne.
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Nikola Tyrpak 1/2/2007, 11:41

Zbytečně mezi námi dochází k nedorozumění.

Já přece neobhajuju lidi, kteří vyzrazovali jména, místa schuzek, kdo má ve sboru jakou funkci, které bratry je lépe zavřít, protože jsou příliš horlivý atd.

Jak vyplynulo se svazků, do kterých jsem měl možnost nahlédnout, tak rozhovory "odpovědných bratrů", a státních orgánů zastoupených pověřenými osobami, se většinou točili kolem extrémů v kazatelské službě, výtržnostech, někdy hrubého osočování příslušníků takv. kazateli, někdy se ale také projednával nějaký trestný čin spáchaný bratrem nebo sestrou, nebudu uvádět podrobnosti. Prostě státní orgány nebyli rádi, a já se jím ani nedivým, mít tady tajnou společnost, o které mají informace z druhé a třetí ruky různých udavačů a aktivních hlupáků, kteří informace překrucovali a nadnášeli (snad aby byli zajímavý). A kteří hovořili o problematice, které ani nerozuměli. A z toho se odvíjelo ostatní.

Statní orgány proto požádali odpovědné bratry, o kvalifikované informace typu: Co SJ vyučují, jak jednají se svými členy, co je to exkomunikace a proč jsou někteří vyloučeni, jak jsou jmenováni dozorci a jaké podmínky musí splňovat atd atd. Informace se týkali vždy našeho díla, a jeho účelu!!! Nikdy nebylo přistoupeno na to, že budou předávány interní a důvěrné informace o shromážděních, podzemních tiskárnách a jejich umístění, o jednotlivých zvěstovatelích a dozorcích!

Dílo SJ bylo i na dále pod zákazem. V některých případech však bratři dali na doporučení státních orgánu (to se týkalo již zmíněných pohřebních proslovů atdpod) bratři, kterých se to týkalo byli však předem kontaktováni a s jejich pověřením řečníků, vždy souhlasili. Bylo to dobrovolné!

Je jasné, že mnozí bratři byli vězněni, ale odmítám myšlenku, že ten kdo nebyl za totality ve vězení je podezřelý a kdoví co ještě. I mezi prvními křesťany byli mnozí vystaveni pronásledování, ale byli mnozí, kteří pronásledováni nebyli, byli proto snad méně křesťany?!
Nikola Tyrpak
Nikola Tyrpak

Poeet p?íspivku : 133
vztah k organizaci : žádný, křesťan na volné noze.
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 17. 11. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 1/2/2007, 11:51

sunny


Naposledy upravil dne 20/7/2007, 10:05, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Vladislav Kulda 1/2/2007, 15:15

Pro všechny! Nikola uvádí, že STB chtěla jen informace, co se týče náplně činnosti organizace. Je to jen výmluva, chtěli konfidenty. Nedaleko Trutnova je obec Pilníkov a právě tam se prokázalo, že do organizace se infiltrovali STB. Dokonce jeden z nich byl pokřtěn jako bratr, je to už mnoho let, ale snad si na to někdo vzpomene. Tehdy tam šli ze služby po cestě dva bratři a zachytilo je nějaké vozidlo. Jeden z nich to nepřežil, bratr, který mu vyjímal z kapsy doklady, našel u toho druhého bratra, průkaz pracovníka bezpečnosti. Je to jen jeden z důkazů, jak to tenkrát fungovalo.
NSSJ v období 70 až 80 let byla známá ze světového dění, nebyl problém si obstarat o ni informace. Agenti STB pracovali po celém světě, nepotřebovali vědět, jak organizace funguje, to znali. Potřebovali mít ve všech nejasných spolcích své agenty a u SJ v ČR jim to zřejmě nedělalo žádné problémy. Byl to, jednoduše řečeno, jen obchod. My vás necháme existovat a vy nám ukážete, jaká je vnitřní struktura společnosti v ČR. Odkud to vím? Od bývalého pracovníka STB, který v Ostravě po "převratě" v roce 1989, začal chodit do různých ostravských sborů, chtěl vidět a vědět jak to vypadá, když SJ mají konečně svobodu. Dokonce s ním bylo vedeno biblické studium. Ten mi jednoznačně potvrdil, že vedoucí pracovníci pražské odbočky byli vedeni jako tajní agenti ve svazcích STB a pravidelně docházeli referovat o činnosti NSSJ v ČR. Řekl mi, že pokud by v té době nepřistoupili členové odbočky na spolupráci, jednalo by se s nimi tak, jako se SJ v Rusku. Ti byli vystěhováni na sibiř, u nás došlo k podobným pokusům. Je dokonce známo, že některým starším bylo STB nabídnuto vystěhování do Německa, nebo do jiných západních zemí. Proč? Překáželi, byli příliš ryzí a u výslechů nic nechtěli říct, nepomohlo ani to, že byli zavřeni ve vězení, byli to ryzí, charakterní, rovní lidé. Někdo však řekne, jsme jen nedokonalí lidé! Máme právo na slabost! To ano, někdy člověk nemusí vydržet tlak a podlehne. Když však přijde na lámání chleba, tak se přiznám! Jenže vzor chování celé společnosti ve světě, vede její členy ve vedení k tomu, že se přiznat nedokáží. Příkladem jsou omyly v naukách, které se musí stále upravovat, aby šly s časem, aby byl udržen kredit NSSJ. Za omyly v historii NSSJ, se nikdo zatím obyčejným členům neomluvil. To ukazuje na to, že ani v otázce spolupráce členů odbočky s STB, se nikdy nedovíme pravdu. Noví, co přicházejí dnes do sborů, se to nikdy nedoví, protože tyto informace jsou mimo SV, PB i NSK. Ti budou stále hájit svou organizaci, protože před jejich oči je postavena jen ta pravda, která je schválena vedením NSSJ. Vše ostatní je dezorientace, kterou je nutno v mysli SJ potlačit jakýmikoliv prostředky. Vedení odbočky v ČR nikdy veřejně nepřizná, že uvnitř jsou nějaké problémy, nebo, že tam nějaké byly. To samozřejmě platí i o spolupráci s STB. Ještě, že soudce je někdo jiný, ten ví velice dobře, jak to tenkrát bylo. Nechtěl bych se mu dostat do rukou za to, že jsem klamal své spolubratry. Tak to je několik myšlenek, jako reakce na některé zde uvedené komentáře.
Vladislav Kulda
Vladislav Kulda

Male Poeet p?íspivku : 396
Age : 67
vztah k organizaci : *
Reputace : 0
Body : -9
Registration date : 21. 04. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 1/2/2007, 19:06

Mám takový dojem, že se tu jedná o otázku svědomí.
Někdo prostě nemůže přijmout takovouto "spolupráci" protože to chápe jako jasné porušení neutrality, jiný si myslí, že je to příležitost buď svědčit nebo alespoň svými rozhovory ochránit ostatní v tom, že se úředníci Stb nenaštvou a nebudou nás chtít expedovat dobytčákama někam do lágrů.

Je pravda, že když dva dělají totéž není to prostě nikdy totéž. Myslím si, že mohou dva klečet před jednou sochou a modlit se a jeden je modlář a druhý ne. Jde o to, ke komu se modlí a hlavně, jak to cítí. Rozhodně tím nechci říct, že je všechno dovoleno, ale myslím si, že křesťanská svoboda, kterou hlásal Kristus spočívala v naší odpovědnosti Bohu a ne v posuzování druhých.

A pak je tu myslím ještě jeden, možná daleko větší problém.
V totalitě SJ nepodepsali se státem smlouvu, takže stáli jakoby mimo zákon, na druhé straně ale se státem spolupracovali. Je to trochu schizofrenní řešení dané situace. (Ale to bylo častěji, viz Malawi atd)
Nemám ten pocit, že by jakýkoliv bratr byl ochoten spolupracovat s Stb sám za sebe, ale tohle bylo vlastně za organizaci. Takže byl asi pověřen, aby tak jednal. Otázka je, jestli je chyba u jednotlivce nebo zase u organizace.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Arago 4/2/2007, 22:20

Z tohoto tématu mi je smutno. Vidím uštvané řádové svědky, kterým hrozilo vězení, rodiny bez otců, kteří se raději nechali zavřít a na druhé straně bratry z bételu, dobře živené, usmívající se a jezdící v mercedesu. To byl smutný pohled. Trochu se kolem mě STB také mihla a byť mi z toho dobře nebylo, prostě jsem nevypovídal. Bylo to přesně jak ve filmu Kolja, jeden hodný, druhý zlý.Strašlili, slibovali. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem byl předvolán na pobočku STB - tedy ne už do Bartolomějské, k celkem hodnému panu kapitánovi, který se mi snažil dávat dobré rady a zcela zjevně citoval bratra z našeho sboru, s kterým o mě mluvil.Mohla to být jeho hra, ale jak jsem se později dozvěděl, nebyla. Prostě byli někteří přednější, ti co spolupracovali a měli za to určité výhody a pak tu byli ti řadoví, kteří se snažili jednat dle pravidla, že druhé nezradí a za svými zády byli oni sami zrazováni.
Ještě jedna zajímavá historka z té předešlé doby. Dva bratři byli rozhodnuti kázat dům od domu v jedné odlehlé oblasti Čech. To, že je sebrali, nebylo pro ně ještě až tak těžké, s tím počítali, co je ovšem velmi překvapilo, byla skutečnost, že byli pozváni k pohovorům s bratry odpovědnými, kde jim bylo jasně a pevně vysvětleno, že takto tedy ne, a bylo jim zakázáno kázat vlastními bratry dům od domu. Vysvětlením bylo to, že by se zhoršily podmínky pro ostatní bratry. Dnes už možná je jasné, že by to především znamenolo problém pro konfidenty v tehdejším vedení, kteří by tím nesplnili svoje úmluvy vyplývající z jejich spolupráce.
Jsem přesvědčen, že řada z těchto bratrů zrazovala své spolubratry a tím, že se necítí vinni za své jednání, ale naopak ještě omlouvají to co dělali, působí další traumata těm, kteří se v situaci neorientují. Myslím si, že to je hanba.
Arago
Arago

Male Poeet p?íspivku : 505
vztah k organizaci : bývalý SJ
Reputace : 0
Body : 35
Registration date : 08. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 4/2/2007, 23:17

Jak to tak čtu, tak vidím, jak je dobře, mít víc informací. Asi mám sklon si pořád dělat o lidech iluze. Už se moc těším, až už nebudou žádní podrazáci...
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Nikola Tyrpak 5/2/2007, 09:56

Arago napsal:
"Dva bratři byli rozhodnuti kázat dům od domu v jedné odlehlé oblasti Čech. To, že je sebrali, nebylo pro ně ještě až tak těžké, s tím počítali, co je ovšem velmi překvapilo, byla skutečnost, že byli pozváni k pohovorům s bratry odpovědnými, kde jim bylo jasně a pevně vysvětleno, že takto tedy ne, a bylo jim zakázáno kázat vlastními bratry dům od domu."

Ale ten kdo zná systém kazatelské práce SJ ví, že SJ nepracují v obvodech "na vlastní pěst" ani v dnešní době. I dnes, když se chce pracovat ve "vzdáleném obvodu", tak jak bratři vyžadují, musí o tom být informováni sboroví starší a odbočka. Nikdo v dnešní době v tom nevidí důkaz spolupráce SJ s STB. Takže je to velice podivná argumentace?! A věřte mi nebo ne, když se kazatelská činnost děje organizovaně, tak se vykoná mnohem více práce. I STB se podivovala nad tím, kolik literatůry, přes všechny možné zákazy a snahy dílo SJ omezit, zakázat a zlikvidovat, jsou SJ schopni vyprodukovat a rozšířit.

Doporučuji zhlédnout videokazetu "Zachovali věrnost ve zkouškách, SJ v Sovětském svazu:" Toto téma je i podrobně vykresleno v Ročence z roku 2002. Tam je ukázáno na fakt, že represivní opatření, které všechny SJ vypovězelo na Sibiř, nebo tkzv. "Převýchovné tábory, se nakonec setkali z nezdarem! Proto taková metoda nebyla už nikde použita, protože byla neúčinná! A to velice dobře věděla i STB v naší zemi, nebo ve východním Německu.
Nikola Tyrpak
Nikola Tyrpak

Poeet p?íspivku : 133
vztah k organizaci : žádný, křesťan na volné noze.
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 17. 11. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Petr Štefek 5/2/2007, 10:22

Nikolo to co píšeš je samozřejmě v mnohém pravda ale dle mého názoru vydání veřejného svědectví a podepsání spolupráce je úplně něco jiného. Znovu říkám, že nechci a ani nemůžu být soudcem, ale SJ by si měli vzít příklad z ostatních církví....

Ministerští a církevní historici si "posvítí" na spolupráci církevních hodnostářů s StB

2. 2. 2007 Jiří Reichl
V katolické církvi působí i nadále desítky hodnostářů, kteří byli vedeni jako spolupracovníci komunistické tajné bezpečnosti. Kardinál Miloslav Vlk proto přichází s projektem Otevřená minulost. Navrhl zřídit komisi, která by měla zjistit, kteří kněží a proč na spolupráci s StB přistupovali.


Rezignace dalšího polského kněze

29. 1. 2007 (jar)
Varšava. V Polsku rezignoval další polský kněz kvůli spolupráci s polskou tajnou policií. Krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz přijal včera rezignaci P. Mieczyslawa Lukaszczyka, který působil jako farář v Novém Targu. V krakovské diecézi je to druhý případ podobného odstoupení z funkce. Lukaszczyk v oficiálním dopise sděluje veřejnosti, že skládá svůj úřad pro dobro farnosti. Na jeho místo by měl přijít P. Marian Wanat.

Kvůli podezření ze spolupráce s polskou Bezpečnostní službou odvolal krakovský kardinál již předtím faráře katedrály krakovského hradu Wawel Janusze Bielańského. Na konci února chce P. Tadeusz Isakowicz-Zaleský zveřejnit další informace týkající se spolupráce polských duchovních s tajnou policií. Tak by se měla polská společnost dozvědět jména tajných agentů mezi duchovními, ale také to, jak spolupráce probíhala. Proto je možné, že ještě před zveřejněním této publikace by mohli odstoupit další duchovní.
Petr Štefek
Petr Štefek

Poeet p?íspivku : 362
vztah k organizaci : 30 let SJ, poté vyloučen za styk s vyloučenou dcerou (označeno jako nevázané chování)
Reputace : 0
Body : -15
Registration date : 31. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 5/2/2007, 10:39

sunny


Naposledy upravil dne 20/7/2007, 10:05, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Petr Sláma 5/2/2007, 10:58

Dobrý den debatéři,
nedá mě to a tak opět několik myšlenek.
problém spolupráce s orgány státní moci je ve všech církvích stejný. Je to proto, že lidi jsou stejní. Mají obavy, strach, chtějí si přilepšit nebo jen ulevit. Málo je takových, kteří by byli ochotni záměrně škodit svým spolukřesťanům. Pro mě z toho vyplývá jen jedno: Církev i v této věci stojí mezi mnou a Bohem. A to je zjištění, které potvrzuje pravidlo: Přílišná organizovanost (myslím tím nyní vztahu jedince k Bohu) vede jen a jen k traumatům. Udělejme to, co od nás Bůh požaduje. Jen to jedno: Poznat ho osobně a snažit se mu svým způsobem života zalíbit.
Pěkný den. Petr

Petr Sláma

Poeet p?íspivku : 49
Reputace : 0
Body : 1
Registration date : 10. 11. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Vladislav Kulda 5/2/2007, 12:02

Pro Nikolu!

Když se organizuje jakákoliv činnost, musí v tom být pořádek. S tím naprosto souhlasím, z vlastní zkušenosti vím, že pokud se za "bolševika" opomenulo něco včas organizačně dotáhnou do konce, tak pak téměř vždy vyvstaly problémy. Pracoval jsem v té době na literaruře, pokud se dodržovaly pokyny, tak to vždy nějak šlo. Je fakt, že STB za námi jezdila v autech, mapovali si terén, ale nikdy mě nezastavili, mohli to učinit kdy se jim zachtělo. Jestli-že to vezmeme všeobecně, každá misijní činnost musí být organizována, to platí pro všechny církve, nikdo si tam nemůže dělat to, co by chtěl. Svědkové to měli a mají velice dobře propracované. Mně však, Nikolo, nejde o tuto činnost, mě jde o to, že mnozí "přibíjeli Krista opakovaně", a nestyděli se za to. Po změně systému nedokáží přiznat, že tím, jak jednali a jak se chovali, ublížili mnoha lidem. Lidský činitel dokáže totiž z "pravdy", vytvořit nástroj k ubližování. A mnozí, když jim teklo do bot, se nestyděli druhé bratry udat, aby si udrželi životní úrověň, svůj kredit důstojnosti. A právě u nich bych v dnešní době očekával, že se doznají, aby jim mohlo být odpuštěno. Místo toho se obhajují tím, že taková byla doba a jinak to nešlo. Jako příklad uvedu Němce za války. Byli velice rádi, když jim nějaký udavačný Němec, udal některé Němce, kteří nesouhlasili se systémem. Udavače však nanáviděli, protože je považovali za slabochy. Jiný příklad! Jidáš, který zradil Krista a neunesl pocit viny, se šel pověsit. Tím nechci říct, že SJ-udavači, se mají jít pověsit, ne, jen prostě říci: "Byli jsme slabí a neunesli jsme svou odpovědnost za bratry, udali jsme je, prosíme Vás všechny, promiňte nám to a odpusťte, jestli můžete!" Já jsem nic takového v literatuře SJ nečetl, že by se někdo takto podobně omluvil. Právě o toto mi Nikolo jde, o nic jiného. Když si vezmeš příklad krále Davida, jaký byl? Byl to přímý muž, ale dělal chyby. Uvažuj, jak velice se trápil, když bylo poukázáno proroky na jeho chybné jednání. Jak úpěnlivě prosil JHVH za odpuštění. Bylo mu odpuštěno? ANO! Bůh však neupustil od jeho potrestání. JHVH ruka na něj dopadla celou silou.

Žalm 65:4 "Přemohly mě nepravosti, našich nevěrností jenom ty nás zprostíš."

Žalm 69:6 "Ty znáš, Bože, moji pošetilost, čím jsem se kdy provinil, ti není skryto.

Žalm 69:7 "Kvůli mně však se nemusejí hanbit, kdo složili svou
naději v tebe, Panovníku, Hospodine zástupů, ať se kvůli mně nemusejí stydět ti, kdo tě hledají, Bože Izraele! "

Nechtějme zamést vše pod koberec, to je moc jednoduché, ale naučme se být těmi, za které se náš Bůh nebude muset stydět.
A pokud uděláme chybu, naučme se nést následky, které vyplývají z odpovědnosti, která nám byla dána. Tvrdíme-li že patříme Bohu, tak to musí být na nás vidět a to v situaci, kdy se prokáže naše slabost.

Žalm 90:16 "Nechť se na tvých služebnících ukáže tvé dílo a tvá důstojnost na jejich synech!"

Pán s Vámi v Boží lásce!
Vladislav Kulda
Vladislav Kulda

Male Poeet p?íspivku : 396
Age : 67
vztah k organizaci : *
Reputace : 0
Body : -9
Registration date : 21. 04. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Arago 5/2/2007, 20:52

Pro Nikolu Tyrpáka : V mém příspěvku jsem se snad až tak nepodivoval nad tím, že by tehdejší bratři nesouhlasili s propracováním obvodu, který si ti dva bratři vybrali, ale se způsobem, jakým jim to bylo zakázáno a na to si myslím neměli právo v žádném případě.
K tvému výroku, že je třeba organizovat vydávání svědectví, že se tím zvládne lépe - přemýšlel jsem o tom a nemyslím si to. Možná bych přijal tvůj argument, kdyby se jednalo o dílo lidské, ale pokud se jedná o dílo Boží, tak snad vede Bůh naše kroky abychom mluvili o jeho předsevzetí. A někdy méně znamená více.
Urputná snaha naplánovat, nalinkovat a zorganizovat vede ke strnulosti. Pokud lidé mluví ze srdce o Bohu, je lhostejno, zda to je v Praze, Brně či Bratislavě. Pro vyznání víry druhým hranice neplatí. Neplatí pro něj ani zákazy takzvaných bratrů, kteří se zaštiťují organizací, ale přitom se neštítí spolupráce s STB.
Arago
Arago

Male Poeet p?íspivku : 505
vztah k organizaci : bývalý SJ
Reputace : 0
Body : 35
Registration date : 08. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Nikola Tyrpak 6/2/2007, 10:26

Heb. 13:17 -" Poslouchejte ty, kteří mezi vámi poskytují vedení, a buďte poddajní, protože oni stále dávají pozor na vaše duše jako ti, kteří se budou zodpovídat; aby to dělali s radostí, a ne se vzdycháním, neboť to by vám bylo ke škodě."

Tento verš uvádím záměrně. Nemám důvod nevěřit, že bratři nečinili pokání, pokuď k tomu byl důvod. Ale jedno vím jistě, nejsem tu od toho abych někoho odvolával z jeho funkce. Asi se to těžko vysvětluje, ale myslím si, že mám povinnost podřizovat se odpovědným bratrům přes všechny jejich nedostatky a provinění, né kvůli lidem, ale protože to ode mě očekává Pán Ježíš.

Boží církev (organizace) je řízena teokraticky, to jak se to dělá v jiných církvích není tak důležité. Jmenovaní dozorci jsou jmenováni svatým duchem v tom smyslu, že odpovídají měřítkům Božího slova, bible, které bylo psáno pod inspirací. Jestliže tedy došlo k lidskému selhání, což je pochopitelné, protože všichni zhřešili a nedosahují Boží slávy. Pak se vždy zkoumá především to, jaký postoj ke svému přestupku provinilec zaujímá a né, jaké je veřejné mínění jednotlivých členů sboru. Viz. "Korintský případ". A také, co nám v té záležitosti říká Boží slovo.

Může nám vadit, že dotyčný zůstává v určité funkci, ale měli bychom to respektovat, a ne kritizovat. Neznáte všechny skutečnosti těchto složitých případů. Ale buďte ujištěni, že kdyby byla pravda to, z čeho bratry podezříváte, byli by odstraněni ze svých úřadů a jejich jméno by bylo vymazáno z knihy života.

Ještě na závěr k zamyšlení: 2.Tim. 2:20, 21- "Ve velkém domě jsou nádoby nejen ze zlata a stříbra, ale také ze dřeva a hlíny, a některé k čestnému účelu, ale jiné k účelu, který postrádá čest. 21 Jestliže se tedy někdo zachová čistý od těch druhých, bude nádobou k čestnému účelu, posvěcenou, užitečnou svému majiteli, připravenou pro každé dobré dílo."

Buďte nádobami k čestnému použití a nechť je nezasloužená laskavost našeho Pána Ježíše Krista se Svatými.
Nikola Tyrpak
Nikola Tyrpak

Poeet p?íspivku : 133
vztah k organizaci : žádný, křesťan na volné noze.
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 17. 11. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Raymond Franz, Hledání křesťanské svobody, kapitola 4, úryve

Příspěvek  Michal 6/2/2007, 10:41

Raymond Franz, Hledání křesťanské svobody, kapitola 4, Historie se opakuje, úryvek

... Opět byla nastolena otázka, zda by to opravdu nebylo nejlepší, vytvořit (na biblickém základě, ovšem a jak jinak!) „seriózní, iniciativní organizaci,“ aby dobré poselství mohlo být efektivněji oznamováno. Na tuto otázku odpovídala Strážná věž z března 1883:

Otázka: Skutečně by nebylo nejlepší, na biblickém základě, vytvořit seriózní, iniciativní organizaci (nebo sektu), která by byla nejlepším prostředkem k šíření a oznamování pravého dobrého poselství? Musíme mít společenství a spřízněnost. V jednotě je síla. Bitvu nevyhrávají vojáci v rojnici, ale ukázněné a soudržné prapory vojska.“

Odpověď: Také se domníváme, že by viditelná organizace a přijetí konkrétního názvu napomáhalo ke zvýšení našeho počtu, a že bychom v očích světa vzbuzovali větší respekt. Tělesný člověk smýšlí tak, že viditelná, organizovaná masa, řízená k naplnění vyhlášeného účelu, je více či méně mocenským prvkem; proto si lidé tak vysoce váží různých organizací, ze kterých jsme, v poslušnosti Pánova příkazu, vyšli. Tělesný člověk už si ale neumí představit, jak by něčeho mohla dosáhnout skupina lidí, kteří nejsou sdruženi v žádné rozpoznatelné organizaci. Když nás pozorují, vidí pár vojáků v poli – „lid pro zvláštní vlastnictví“ – s prazvláštními myšlenkami a nadějemi, ale sotva hodný zvláštní pozornosti.

Ačkoli pro tělesného člověka je nemožné, aby viděl naši organizaci, protože nerozpoznává věci Božího Ducha, věříme, že ty budeš schopen pochopit, že pravá Církev nemůže být zorganizována efektivněji a podle lepšího pořádku, než jak je tomu nyní. (viz plán naší organizace, jak je předložen v říjnovém vydání, pod titulkem „Ekklesia.“) Apoštol Pavel nabádá každého k jednotě víry a cíle (Filip. 3:15,16 – Diaglott.) Všichni, kdo jsou vedeni tím samým Duchem mohou dospět, a také dospívají, k poznání té samé pravdy. Jsme posvěcováni naším Velitelem a naše řady, jakkoli nepatrné nebo odloučené se mohou zdát, jsou navzájem pevně spojené Kristovým Duchem, vírou, nadějí a láskou. Postupujeme, jak velí Pán, v semknutých praporech a dosahujeme jím vytčených cílů. Stále ale měj na paměti, že Bůh není závislý na množství vojska (srovnej Soudců 7, jako jeden z příkladů).

Žijeme s touto organizací, která je z Ducha, a nijak netoužíme připodobňovat se světským vzorům, které vidíme kolem sebe. Hmotný svět nevidí a nerozlišuje ducha, který nás spojuje, a my ochotně snášíme pohanu „lidu pro zvláštní vlastnictví.“ Znovu a znovu odmítáme jiné jméno než to, které přináší čest naší Hlavě – křesťané – a pokračujeme v přesvědčení, že mezi těmi, kdo jsou za každých okolností vedeni jeho Duchem a příkladem z jeho Slova, nemůže nastat rozdělení.

...

...


Russellův antagonizmus vůči církvím s dlouhou historií je pochopitelný. Konec konců, byl to přeci jenom, nahlíženo z náboženské perspektivy, nekonformní individualista. On a jeho malá skupina následovníků neměli žádnou organizační historii. Proto se, zcela přirozeně, snažili minimalizovat tento nedostatek tvrzením, že Bůh nikdy neměl žádnou pozemskou organizaci, žádný monolitní, z jednoho kusu ulitý, křesťanský sbor. Ne, Boží cesta je jiná, než prostřednictvím pozemských organizací. Tímto způsobem Russellovi příznivci ve svých očích mohli snížit náboženství, která určitou historii měla, a zároveň vysvětlit, proč oni žádnou nedisponují.

Navíc je zcela zřejmé, ve spojení s touto konkrétní naukou, že Russell rozhodně nevěřil, že by v jeho době na zemi existovala 1800 let stará, věrná a rozvážná, organizace otroka – Boží pozemský sdělovací prostředek. Nehledal ho, a ani jím nebyl vyhledáván. On a jeho společníci se nestýkali s jinými organizacemi, a ve skutečnosti projevovali přezíravý postoj ke všem společenstvím. Rozhodně a nesmiřitelně odmítli myšlenku, že by od Letnic až do jejich doby na světě existovala pozemská, viditelná organizace, se kterou by se oni měli ztotožnit, aby mohli přijatelně sloužit Bohu.

Nicméně dnes, v roce 100 po Russellovi, nástupci Badatelů Bible a Charlese Taze Russella dokazují pravý opak. Argumentují, že nelze jinak, než vzhlížet k viditelné, pozemské organizaci, totiž té, která je propojena s Biblickou a traktátní společností Strážná věž. Ačkoli toto nebyla jejich výchozí situace, změna okolností vyžadovala také změnu stanoviska a argumentace svědků Jehovových. Nyní nastal čas, aby ze všech sil dokazovali, že organizace je nutná, stejně jako dříve ze všech sil dokazovali její holou zbytečnost.

Posun v postoji k organizaci musel znamenat také posun v postoji k Russellovi. Potkal ho smutný osud. Až na pár příležitostných poznámek, Russell se v literatuře svědků neobjevuje, a je jim téměř neznámý. Nikdo svědkům nedoporučuje, aby četli jeho úvahy. Nakladatelství, které založil, a do kterého investoval své prostředky, už desetiletí nevydalo ani jednu z jeho knih.

Jako na dlani se před námi otevírá příběh muže, o kterém svědkové Jehovovi až do dnešní doby tvrdí, že vzkřísil učení Ježíše a jeho apoštolů. Proč, zeptáte se snad, se na shromážděních svědků Jehovových, nestudují jeho knihy, třeba jenom z historického hlediska? Odpověď až zamrazí: většina, možná vše, co napsal, by dnes bylo prohlášeno za názor kacířův.
Michal
Michal

Male Poeet p?íspivku : 222
vztah k organizaci : Můj vzor je "Ježíš Kristus disident". Dvacetiletá zkušenost, nyní již pár let ex ...
Reputace : 0
Body : 45
Registration date : 30. 01. 06

http://www.straznavez.cz

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  stefan 6/2/2007, 10:49

Pre Nikolu.
Teokraticky?
Zvláštne slovko. Kde na to chodíte?

Jmenováni svatým duchem?
Teda kým? Neviditeľnou silou? Komu to Duch svätý povedal, že sú menovaní? Im samým, alebo iným bratom to zjavil?

Bible, které bylo psáno pod inspirací.
Už som sa to pýtal viacerých a zatiaľ mi nikto neodpovedal. Odkiaľ to viete? Kto Vám to povedal a prečo tomu veríte?
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Petr Sláma 6/2/2007, 14:41

Dobrý den,
zaujal mě příspěvek Nikoly T.
25 let jsem vykonával funkci staršího. Dovolím si proto trochu oponovat Nikol(e)(ovi) T. ohledně jmenování sv.duchem. Je mě líto, ale jmenování starších a jiných funkcionářů probíhá poněkud jiným způsobem, než tím, co nám zde NT prezentuje. Neposmívám se, kdo nemá možnost nahlédnout do "lůna" organizace, tak uvěří. Stále proto platí biblické "nedůvěřujte synům lidským". Vztah k Bohu je opravdu vztahem osobním a to znamená ze vší osobní odpovědností. Ale jinak podotýkám, ať každý činí dle svého uvážení. Prohlédnout, přiznat si svůj omyl, není jednoduché. Setrvat slepě v zajetí sice napohled krásných, ale falešných úvah, však nevede nikam. Jednou se stejně každý musí podívat pravdě do očí.
Krásný zbytek dne.Petr

Petr Sláma

Poeet p?íspivku : 49
Reputace : 0
Body : 1
Registration date : 10. 11. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Vladislav Kulda 6/2/2007, 15:45

Pro Štefana!
Víš, Štefane, Nikolovi je zbytečné něco vysvětlovat. Bude stále opakovat své. U SJ to je jak s klenbou chodby, bez kamene, který se nazývá klenák, nemůže nosnost klenby být funkční. Tak to podobně je s učením SJ, vyjmeš jednu část a je z toho nelogická změť. Učení o jmenování sv. Duchem je u SJ velké tajemství, v podstatě se nedozvíš, jak to ve vedení funguje, všichni se na sv. Ducha odvolávají, ale když pak vyjde najevo, že se ten, nebo onen dopustili nějaké "lumpárny", tak o hříchu proti sv. Duchu se nedovíš nic. Napsal jsem mu o tom, že jsem nikde nečetl veřejnou omluvu pro své bratry, že spolupracovali s STB. Nepoprosili ani za odpuštění, že to nezvládli, byli slabí, a nic! Tak se nediv jistotám ohledně jmenování sv. Duchem, jsou to jen pouhá slova v jejich ústech a přikrývají tím své hříšné jednání, aby na ně bylo pohlíženo, jako na ty, kteří mají neomylnou pravdu. Když pak se stane nějaký průšvih, tak dají ode všeho ruce pryč. Malý, ubohý věřící človíček, se srdcem na dlani, v tom zůstane sám. Tak to je dědictví po době "bolševika" v této víře. Problémy vzniklé v této organizaci se budou vždy snažit někam uklidit, tak, aby na ně nebylo vidět. Když vyplují ven, tak vytvoří takový slovní zmatek, že v tom "pokřiku" všichni zapomenou o co ve skutečnosti šlo. Tento systém matení maji propracován dokonale. Během celé doby trvání této organizace, to dělají stále. Když se netrefí do proroctví, nebo nauky, tak používají systém pomalé přeměny. Nenápadně vytvoří přechodové můstky v naukách, pak začnou přesunovat myšlení lidí, tam kam potřebují a nikdo si toho ani nevšimne. Kola se točí stále vpřed i když na počátku to bylo úplně jinak, než jak to je nyní. Ty človíčku se v tom vyznej! Běda ti, kdybys, nedej Bože, o tom začal uvažovat, nebo šiřit svou nespokojenost mezi bratry. Tak tě ihned umlčíme. Něco jiného říká bilboard, jiná je však skutečnost.

2 Tess. 2:1,2. , 2Tess.3:2.

2,1 Pokud jde o příchod Pána Ježíše, kolem něhož budeme shromážděni, prosíme vás, bratři,
2,2 abyste se nedali snadno vyvést z rovnováhy nebo vylekat nějakým projevem ducha nebo řečí či listem, domněle pocházejícím od nás, jako by den Páně měl už nastat.
3,2 a abychom byli vysvobozeni od pochybných a zlých lidí. Neboť ne všichni věří.

Doufám, že Tě to Štefane moc nepodráždilo, ale toto je má zkušenost, jak to tam chodí. Tak se ničemu nepodivuj a "všechno je jinak"! Pán s Tebou!
Vladislav Kulda
Vladislav Kulda

Male Poeet p?íspivku : 396
Age : 67
vztah k organizaci : *
Reputace : 0
Body : -9
Registration date : 21. 04. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 6/2/2007, 17:19

Nikolo,

když cituješ dopis Hebrejcům 13:17 tak je dobře si k němu ještě na protější stránce přečíst verš Hebrejcům 13:7:

" Pamatujte na ty, kteří se mezi vámi ujímají vedení, kteří k vám mluvili Boží slovo, a když pozorně sledujete, k čemu vede jejich chování, napodobujte jejich víru."

Můžu ti říct, že se tím textem opravdu řídím, a když pozorně sleduji, k čemu vede jejich chování, vede mě to k tomu, že hledám křesťanskou víru i společenství jinde než mezi SJ.

Jestli jsi svůj příspěvek dnes v 10.26 napsal tak, jak si to skutečně myslíš, tak tě, Nikolo, opravdu upřímně lituju.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

SJ a spolupráce s StB - Stránka 3 Empty Re: SJ a spolupráce s StB

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru