Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

+7
JAREKzRybenu
Ing.Peter
rals
pepakrocan
daniely
zbysek
witness
11 posters

Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  witness 18/7/2013, 18:32

Co mi NSSJ dala:

- víru v Boha a ve stvoření
- odpověď na otázku, proč je zlo (i přesto, že s některými detaily se dnes neztotožňuji)
- dobrou znalost obsahu Bible a dobrou orientaci v jednotlivých knihách
- orientaci na morální hodnoty
- vynikající manželku, kterou jsem našel ve sboru SJ
- možnost se významně realizovat v oblasti vyučování
(časté proslovy ve vlastním sboru, v jiných sborech a na všech typech sjezdů)
- mnoho dobrých přátel a známých


Co mi NSSJ vzala (popř. nedala):

- svobodu v Kristu
- samostatné uvažování nad Biblí
- poznání pravého biblického konceptu, kde nefiguruje jediná pravá organizace
- poznání pravého Krista a komunikaci s ním přímo v modlitbě
- přijímání chleba a vína
- přijetí nebeské naděje, ke které jsou všichni křesťané vybízeni
- rozumně svobodný životní prostor
(pokyny, povinnosti, častá shromáždění atd. = jeden velký psychologický i časový tlak)
- spoustu a spoustu času, který jsem mohl věnovat smysluplnějším věcem
(ale který jsem věnoval službě organizaci a jejímu chodu, který neměl s Biblí nic společného)
- mnoho okamžiků, které mohly být normální a klidné, ale nebyly
(narozeniny, vánoce, přípitky)
- dobré vztahy s příbuznými, spolužáky, bývalými známými
(nebyli SJ, kontakt tedy omezen na minimum)

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  zbysek 18/7/2013, 19:13

Co mi dala:
Základní nalejvárnu, po které jsem se mohl už v Bibli orientovat samostatně. Vzhledem k brzkým pochybnostem jsem byl "nucen" se s Biblí seznámit důkladněji, což by se mi jinde možná nestalo, případně asi ne tak rychle. Dala mi také dobrý přehled o tom, co je to sekta v pravém slova smyslu a schopnost sekty rozpoznat (a vyhnout se jim).

Co mi nedala:
Poznání, že každý může mít dary Ducha Svatého a že je zcela legitimní a žádoucí o Ducha žádat. Nevedla mě vůbec k osobnímu vztahu s Kristem, naší hlavou.

Co jsem si vzít rozhodně nenechal:
Kamarády a přátele mimo NSSJ a samostatné myšlení.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  daniely 18/7/2013, 20:10

NSSJ mi dala:

- víru v Boha (než jsem potkala SJ byla jsem zapřísáhlý ateista)
- nebojácnost v šíření evangelia
- morální hodnoty
- úctu k Bibli
- a také to, že dneska vím, co ode mě Bůh nejspíš vůbec nevyžaduje

NSSJ mi vzala:

- 20 let života
- pocit, že mám kolem sebe spoustu bratrů a sester, kteří mi budou po ruce vždy, když to budu potřebovat
- klid v rodině, po našem odchodu se potýkáme s problémy, které bych nikomu nepřála
- možnost být ve spojení s JK při Pánově večeři
- možnost připojit se k církvi,která je bližší mému naturelu a posunuje mě blíž k Bohu....

daniely

Female Poeet p?íspivku : 378
Reputace : 0
Body : 381
Registration date : 03. 02. 11

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  pepakrocan 19/7/2013, 10:03

Když se nad tím tak v obecné rovině zamýšlím, vidím, že na straně "+" tedy té skupině věcí, které mi SJ dali, mám tendenci uvádět spíše neduchovní věci a ty duchovní jsou spíše v rovině "-". Zajímé na to, že se jedná o církev...

Co cítím jako "+":

Teokratická škola a vyučování
• vytříbení schopnosti analyzovat data a v poměrně krátkém čase dle zadání a z nepřeberného množství podkladů vypracovat smysluplnou práci (prezetovatelnou např. jako proslov apod.)
• "otrkání" se a schopnost jít s vlastní kůží na trh a překládat i citlivé myšlenky před prakticky neomezeně velkou skupinou posluchačů
• schopnost obstojně veřejně přednášet se spoustou praktických použitelných dovedností rétoriky

Kazatelská služba
• poznání množství lidí, jejich životních poměrů (= rozšíření obzorů a schopnost se přizpůsobit v řeči různým lidem)
• získaná míra určité smělosti, která pomáhá i v praktickém životě (nemám problém navazovat kontakty s cizími lidmi, oslovit někoho když se ptám na cestu apod.)
• neustále tříbená schopnost pomáhat někomu získat jiný pohled a měnit jeho postoj díky předaných informacím (vesměs všichni oslovení jsou zprvu odmítaví, často se však podařilo odcházet s oboustranně obohacujícím dojmem) - to jsou praktiky v obchodě k nezaplacení Smile

Služba ve sboru a v organizaci
• již v poměrně mladém věku jsem stál před "odpovědnými" úkoly, které člověka naučili mnoho věcí (plánovat, organizovat atd.) - když např. dostane 20-letý kluk na odpovědnost zorganizovat sborovou službu kde se mu sejde 40 lidí od dětí po důchodce a on má k dispozici několik vesnických obvodů a musí ošéfovat vše od A do Z, jsou to velké zkušenosti
• vzhledem k mé osobnosti velký pokrok ve vedení lidí (nikdy jsem moc neuměl udělovat druhým osobní rady a tím je posouvat dál; v dobrém smyslu jsem se v tom zlepšil což mi v práci na různých úrovních mnohokrát pomohlo)
• schopnost naslouchat lidem, jejich starostem a problémům, získaný postoj "být stále k dispozici" a hledání společných řešení
• ochota a upřímná radost z pomoci druhým

Duchovní hodnoty
• získáná důvěra a obdiv v Bibli, jistota, že je z vyššího zdroje
• víra v Boha a jistota v otevřenou cestu k osobnímu vztahu s ním a odpovědnost vůči němu
• uvědomění si hodnoty různých vlastností a práce na nich, ve které vidím smysl

Co cítím jako "-":
Zde vnímám mnoho oblastí (a postupem času si jich uvědomuji stále víc), kde je dlouhodobé spojenectví se SJ obrovský průšvih. Od základních hodnot, víru až po různě pokřivené osobnosti, které se nemusí nikdy narovnat.

Osobnost a osobností problémy
Pokud budu psát z pohledu dítěte vychovaného v rodině SJ tak je takové dítě odmala vystavené tlakům, které nutně musí ovlivnit jeho osobnost; v mnoha případech žije v zásadě v neupřímnosti a neustále hře. Odmala čelí tomu jak se režim rodiny pohybuje mezi přípravami na shromáždění, účastí na nich, kazatelskou službou a rodinným studiem. Samozřejmě ne všechno je tak jak by mělo a tak si dítě vlastně odmala zvyká na výmluvy, lež a neupřímnost. Spousta mladých vidí u svých rodičů takové jednání. Například jedou místo shromáždění na výlet a pak si před staršími vymyslí, že měli nemocnou babičku. Jak nemají rodinné studium a v sále říkají jak se o to snaží a víceméně se jim to daří a není to pravda. Jak ve sboru a ve službě hlásají jak se má žít a doma žijí a pomáhá jim to a v praxi je vše jinak. To se nutně musí někde odrazit. A odráží se to v dospělosti kdy takoví lidé někdy nejsou upřímní ke svým partnerům, v zaměstnání apod. a plyne z toho množství vážných problémů.

Další oblast problémů vidím ve vlastním sebevědomí a s tím spojených pocitů. Většina SJ žije vpodstatě pořád v tom, že jsou nedostateční, protože se jim nikdy nedaří dělat vše co po nich organizace chce. A když už by si mohli říct, že se jim to daří, tak vždy čelí tomu, že by mohli dělat stejně víc. Vždy by mohli sloužit víc, vždy by mohli mít důkladnější přípravu, vždy by mohli pracovat na půl úvazku a jít do průkopnické atd... Často na tom proto SJ (i když si to ne vždy uvědomují) se svou sebedůvěrou nebývají vůbec dobře.

A jeden z mnoha dalších průšvihů vidím v tom, že SJ má kromě problémů plynoucích ze své víry také všechny běžné starosti, které jsou ještě umocněny tím kolik času věnují organizaci. Ale o těchto problémech vpodstatě nemají s kým mluvit. Stěžovat si starším nebo ve sboru jak mají náročnou práci, jak se jim těžko daří vydělávat dost peněz atd. = "mám slabé duchovní smýšlení, příp. nedostatečně se spoléhám na Jehovu" a tak radši mlčí a dusí to v sobě. To může a někdy má dost destruktivní dopady.

Duchovní rozměr
To je samozřejmě také velký problém, protože jak je vidět i na tomto fóru, množství vtkloukaných nauk se těžko vytlouká a některé z nich uzavírají cestu k opravdovému vztahu k Bohu, který je u SJ nahrazen organizací. Na druhé straně si myslím, že stačí když člověk v sobě zlomí neotřesitelnou důvěru ve VRO a tím se otevře jinému pohledu a pak je cesta otevřená. Osobně v těch duchovních věcech nevidím takový problém jako v těch osobních. Nauky člověk dokáže změnit nebo u některých pochopit, že nejsou podstatné, Boha může lépe poznat a může to jít velmi rychle, ale různě ovlivněná osobnost, to je opravdu na dlouho...

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  rals 19/7/2013, 10:11

Jo jo, s tím sebevědomím máš pravdu, můžu potvrdit že když jsem byl SJ, měl jsem sebevědomí dost mizerný a poměrně často na mě sedala depka

rals

Male Poeet p?íspivku : 132
vztah k organizaci : bývalý 11let
Reputace : 3
Body : 133
Registration date : 29. 03. 10

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  witness 19/7/2013, 11:42

pepakrocan napsal:
Na druhé straně si myslím, že stačí když člověk v sobě zlomí neotřesitelnou důvěru ve VRO a tím se otevře jinému pohledu a pak je cesta otevřená....
To je pravda, z mé osobní zkušenosti mohu potvrdit, že tím vesměs základním odrazovým
můstkem pro následná přirozená ,,nezávislá´´ zkoumání je zbavit se přesvědčení,
že VRO je od Boha a tím ho přestat brát jako určující faktor víry a názorů.

Co ovšem ještě zbývá (aspoň u mě to tak bylo) dořešit, jsou vštípené koncepty
jako je např. základní učení SJ v tom, že existuje jen jediná pravá církev.

Než jsem si vyřešil to, že tento koncept je nesprávný a že Bible nehovoří o žádné jediné
pravé církvi pro dnešní dobu, tak jsem nějaký čas (ale celkem krátký) hledal,
kde je tedy ta pravá církev, když to nejsou SJ.

Také je nutné, pokud SJ zjistí, že VRO není tím, za koho se vydává, prozkoumat poctivě s Biblí v ruce a s prosbou o Boží vedení minimálně VŠECHNY základní body, na kterých stojí učení SJ
a kterými SJ dokazují svou vyvolenost.

Proč?

Protože pokud SJ pozná, že VRO není od Boha a že tedy ani organizace SJ není ta jediná pravá,
ALE stále bude nějaké ryze svědkovské nesprávné učení považovat za správné,
pak si takový SJ položí pevný základ pro to, aby byl zmaten a rozpolcen.

Např. SJ stále zůstane přesvědčen o tom, že všichni členové církve mají chodit dům od domu
a kázat (nebo k tomu být v církvi vybízeni), v takovém případě ho čeká rozpor,
jelikož na jedné straně bude rozumově chápat, že SJ nejsou jedinou pravou organizací,
ale na straně druhé se bude divit, jak je možné, že předepsanou evangelizaci provádějí jen SJ,
a to na pokyn VRO, který ale ve skutečnosti žádným VRO není.

A čím více nesprávných nauk a úhlů pohledu si ponechá, tím více mu bude divné, jak je možné,
že to, co je dle něj správné (spíše co je správné dle toho, co mu kdysi vštípil VRO),
se ale neděje nikde jinde než jen u organizace vedené VRO....a pak se může stát, že z toho začne být tak unavený, že si (a z jeho subjektivního úhlu celkem logicky) řekne, že VRO zase nemůže být tak špatný, když jako jediný vyžaduje správné věci a ..... začne se pomalu k VRO vracet.

Dále zde hrají roli i emoce, kdy si SJ řekne, že je mu ale dobře mezi SJ ve sboru, na sjezdech,
v kazatelské službě a čím více takový SJ není schopen samostatného
duchovního života s Kristem a čím více je společensky i jinak závislý na druhých,
tím více si to nenechá vzít a tím více bude raději inklinovat k názoru, že takové společenství,
kde je mu dobře, nemůže být jen tak samo od sebe a že na organizaci SJ a na VRO přece jen něco ,,Božího´´ bude.

PS - Mám tohle v rodině, jeden můj blízký příbuzný SJ, se kterým jsem nesčíslně hodin mluvil
o nesprávném konceptu SJ s Biblí v ruce a který nakonec dokonce prohlašoval, že od SJ odejde,
se minulý měsíc hlásil u SJ do pomocné průkopnické služby a upřímně usiluje o to,
aby ho sbor a starší sboru vnímali jako příkladného zvěstovatele, kterému mohou být svěřeny
další sborové výsady.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  Ing.Peter 19/7/2013, 13:30

Kde a ako sa môže kresťan usilovať o výsady v zbore ,o úrad dozorcu a podobne Biblické nabádania... Biblia to opisuje ako znamenitú pracu,alebo niečo v tom zmysle. Sú tam aj požiadavky na staršieho,služobneho pomocníka..,správanie v zbore atd. A to je možné len ak je človek v nejakom organizovanom spoločenstve. Aký máte názor na toto?

Ing.Peter

Male Poeet p?íspivku : 511
Reputace : 1
Body : 516
Registration date : 25. 11. 11

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  JAREKzRybenu 19/7/2013, 23:53

Ing.Peter napsal:Kde a ako sa môže kresťan usilovať o výsady v zbore ,o úrad dozorcu a podobne Biblické nabádania... Biblia to opisuje ako znamenitú pracu,alebo niečo v tom zmysle. Sú tam aj požiadavky na staršieho,služobneho pomocníka..,správanie v zbore atd.  A to je možné len ak je človek v nejakom organizovanom spoločenstve. Aký máte názor na toto?
Pokud se někde pravidelně schází skupina věřících pravému evangeliu = křesťanů, dá se říct, že je to "organizované společenství". Pokud se toto společenství chce řídit podle Písma, bude příslušné verše brát vážně a s modlitbami usilovat o jejich naplnění.

Není to tedy o velikosti takového společenství, ale o přístupu jednotlivých křesťanů k tomu, co říká Písmo. Jinými slovy - není nutná nějaká nadnárodní organizace, jejíž lidské vedení má vše pod palcem. Nutná je však víra v Boží slovo a moc Ducha svatého.
JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  Zdeněk Bláha 20/7/2013, 10:12

Co mi organizace dala a co mi vzala. Nenapadá mě, co bych dodal. Prostě kurz pro dealery. Výcvik a rozvoj  obchodních dovedností. Nabízení a prezentace produktů. Pokud jste někdy absolvovali nějaký podobný kurz, tak jste zjistili, že podobnost je až zarážející. Dále rozvoj týmového ducha a spolupráce. Do toho se zamontuje víra v Boha a Bibli. Výborný stabilizační a motivační prvek, navíc získáte falešný pocit spasení na základě dodržování biblických zásad a úrovně znalostí Bible.

Znalost Bible a důvěra v ní je plus, ale někdy také mínus, když se člověk příliš spolehne na to, co už zná a nenaučí se naslouchat Bohu, který k němu skrze Písmo osobně promlouvá.

Další mínusem jsou zažité představy, že něco má vypadat určitým způsobem. Jedná se zejména o život v církvi. Fungování církve a vztahy. Indoktrinace je opravdu důsledná a hluboká. O tom se pěkně zmínil witness.

Napadla mě však ještě jedna velmi důležitá věc. Otázka osobní odpovědnosti. Formulací, co mi organizace dala a vzala, se člověk může dostat do role pasivní oběti. Každý by si sám pro sebe měl říci, co jsem si nechal vzít a co jsem si vzal?  Co jsem se naučil sám o sobě? Proč mě to učení zaujalo? Proč jsem se nechal vodit za nos?

Tyhle otázky tady v různých diskusních příspěvcích zaznívají a je to dobře. Někdo si na fóru osobně  přiznal svou chybu. Napsal: „věděl jsem, že tam něco nesedí, ale nerozhoupal jsem se k tomu více věřit Božímu slovu než učení organizace.“ (patrně necituji přesně)

A tady je to osobní. Na jednu stranu se můžeme cítit zmanipulování, ovládaní a okradení. Na druhou stranu to bylo pohodlné, přenechat značnou část osobní odpovědnosti na někom jiném, dokonalejším. Bylo příjemné být součástí něčeho velkého a vidět to a nechat se o tom přesvědčovat, naplňovat své osobní ambice a dělat kariéru v organizaci.

Organizace nám pomohla vidět duchovní prázdno v našich životech. Ať už motivace organizace k objevení této prázdnoty a následné získání člověka pro sebe je jakákoliv, každý člověk to může obrátit ve velké plus zejména pro sebe osobně. Je psáno, že „milujícím Boha, všechny věci napomáhají k dobrému“.  Ovečky organizace si mohou uvědomit, že objevený „nedostatek Boha“ v jejich životech organizace nezaplní a že Ho budou muset hledat sami. Důležité je, aby to objevené „prázdno“ nezaplnili nějakou vlastní filozofií namísto skutečného osobního poznání.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  sazeč 20/7/2013, 10:50

Skvělé, Zdeňku a ostatní bratři zde!
Co mi organizace NSSJ dala a vzala si prostě nedokážu dobře vyjádřit slovy. Akorát jsme jako rozvedeni byť bolestné abychom našli skutečného Ženicha, přece jsme o to zkušenější Very Happy 

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  zbysek 20/7/2013, 12:31

Zdeněk Bláha napsal:... nenaučí se naslouchat Bohu, který k němu skrze Písmo osobně promlouvá.
Občas na našem shromáždění vyzvu přítomné, aby odložili Bible a naslouchali přímo, co k nim Bůh promlouvá. Smutné je, že někteří se začnou nervózně vrtět, jako bych chtěl něco nepatřičného.

To považuju v podstatě za zločin, pokud církev nevede věřící k tomu, aby naslouchali Bohu přímo, bez jakéhokoliv prostředníka (i Bible je prostředníkem, nikoliv Bohem). U SJ je věřící veden zcela programově k tomu, aby "naslouchal" Bohu přes filtr - dokonce ne přímo a pouze přes filtr Bible, ale k dovršení všeho přes filtr jejich výkladové literatury. Přičemž v Bibli je dlouhá řada příkladů lidí, kteří se nechali vést Bohem přímo. Ať už přímým rozhovorem, nebo skrze momentální situace, které jim Bůh dal do cesty.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  witness 20/7/2013, 15:50

Zdeněk Bláha napsal:
Prostě kurz pro dealery. Výcvik a rozvoj  obchodních dovedností. Nabízení a prezentace produktů. Pokud jste někdy absolvovali nějaký podobný kurz, tak jste zjistili, že podobnost je až zarážející.
Kdysi dávno, ještě jako zcela přesvědčený SJ, jsem absolvoval v rámci
svého tehdejšího zaměstnání kurz na prodejní dovednosti.
Byl jsem opravdu překvapen, že některé obraty, doporučené ve skriptech
pro obchodní komunikaci, byly nejen podobné, ale někdy dokonce téměř zcela totožné,
jako by vypadly z ,,Naší služby království´´.

Formulací, co mi organizace dala a vzala, se člověk může dostat do role pasivní oběti. Každý by si sám pro sebe měl říci, co jsem si nechal vzít a co jsem si vzal?  Co jsem se naučil sám o sobě? Proč mě to učení zaujalo? Proč jsem se nechal vodit za nos?
Souhlas, není na škodu umět si přiznat, že člověk byl vlastně idiot, který se nechal vodit
na řemínku jako nesvéprávná bytost.
Já si někdy kladu nejen otázku, proč jsem byl takovým idiotem,
ale také, proč jsem jím byl tak dlouho.Very Happy 

Na druhou stranu to bylo pohodlné, přenechat značnou část osobní odpovědnosti
na někom jiném, dokonalejším.
Ano, může to tak být, ale je to také často tak, že jsou SJ prostě přesvědčeni o tom,
že je to tak správné, že je to Boží koncept a proto to přijímají.

A někdy to SJ přijímají i přesto, že jim na tom něco vadí, ale mnohdy ani nevědí co
nebo si to neumějí ani nechtějí pojmenovat, protože se chrání před odpadlictvím
a nevěnují svým vnitřním nebo podvědomým pocitům téměř žádnou soustředěnou pozornost.

Vždyť VRO se pečlivě stará o to, aby v publikacích pravidelně vycházela varování typu:
,,již malá pochybnost je zárodek odpadlictví /// nespokojenost s duchovním stolem od Jehovy (rozuměj: nespokojenost s pokyny od VRO) může být znakem duchovního onemocnění /// pamatuj, jak dopadli Korach a další rebelové /// nereptej, jako někteří reptali a jsou nám výstražným příkladem......´´ atd.atd.

Ovšem je fakt, že jsem se poslední dobou setkal s několika SJ, se kterými jsem mluvil
o svých současných názorech, a jejich reakce by se dala shrnout asi takto:
,,Možná máš pravdu, ale já to nechám na Bohu a počkám si, až to vyjde v nějaké publikaci´´.
Prostě chovali se tak, jako kdyby buď o věci samostatně přemýšlet nechtěli nebo si mysleli, že
samostatná úvaha v dané věci přesahuje rámec jejich kompetence.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  pepakrocan 24/7/2013, 11:37

Zdeněk Bláha napsal:Na jednu stranu se můžeme cítit zmanipulování, ovládaní a okradení. Na druhou stranu to bylo pohodlné, přenechat značnou část osobní odpovědnosti na někom jiném, dokonalejším. Bylo příjemné být součástí něčeho velkého a vidět to a nechat se o tom přesvědčovat, naplňovat své osobní ambice a dělat kariéru v organizaci.
Zdeňku díky za všechny tvé myšlenky, se kterými nelze jinak než souhlasit. K tomuto odstavečku bych však chtěl jen dodat, že přesun odpovědnosti je u SJ nastaven naprosto programově a je vlastně jedním ze základů jejich víry. Aniž by si to zvěstovatelé uvědomovali, často takový pohled předkládají už při prvních studiích se zájemci.

Jde o to, že organizace zcela neskytě vyučuje, že je zcela žádoucí (a že sám Bůh tak funguje), když exsituje určité předávání odpovědnosti - a je to předkládáno jako výhoda, jako láskyplný dar od Boha. Ano všichni se sice zodpovídají Bohu, ale u SJ je to trochu překroucené. Kolikrát jsme slyšeli, že za duchovní vedení rodiny odpovídá otec a tak mezi řádky manželka a děti si mohou svou duchodní slabost omlouvat špatným vedením hlavy. Za děti mají odpovědnost zase jejich rodiče a tak jsou vlastně od dětství vedeni k tomu, aby si zvykali, že odpovědnost (nebo alespoň část) za jejich myšlení a chování má někdo jiný. A ve sboru to pak jen pokračuje. Za zvěstovatele mají odpovědnost starší sboru. A jaké je to ulehčení když si bratři ve sborech mohou říct, že jejich odpovědnost před Bohem je JEN poslouchat starší. A pokud po nich starší chtějí něco co se jim plně nezdá v souladu s Boží vůlí, nemusí se tím trápit. Pokud by po nich starší chtěli něco špatného, budou se za to odpovídat oni. Já jsem si před Bohem splnil svou povinnost tím, že jsem nespílal starším.

A stejně tak starší jsou takto vedeni. Také si nemusí dělat příliš velké vrásky s tím jestli pokyny shora jsou úplně OK - vždyť jdou od bratrů z vedoucího sboru a ti se odpovídají přímo Bohu! Tak proč by se nějaký starší bouřil když je jeho odpovědností poslouchat "svaté" ve vedoucím sboru.

Čili něco v zásadě zvráceného je u SJ překládáno jako dar od Boha, jako něco co nám usnadňuje život, jako něco velmi cenného. Je zajímavé, že SJ hlásí, že máme poslouchat Boha spíše než lidi, ale NIKDY to neuplatňují na svou strukturu - pouze vůči lidem a autoritám vně organizaci.

Domnívám se, že to je jeden ze základních stavebních kamenů celé organizace SJ a proto jsem v úvodu napsal, že je to tak programově nastaveno. Pokud takovou "nauku" člověk přijme za svou, vyřadí z provozu spoustu mechanismů, které by mu pomohli se lépe zorientovat a uvažovat jinak. Jede zcela automaticky v tom, že jeho odpovědnost je poslouchat své vedení v rámci organizace a nemá smysl řešit zda je to zcela správně, protože ti kdo to vedení poskytují se budou zodpovídat. Je to velmi dobře promyšlená past...

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  JAREKzRybenu 24/7/2013, 22:53

Dobře a výstižně napsáno, Pepo, díky Smile 
JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  frodobagin 25/7/2013, 07:23

Dobrý den a zdravím ve spolek.
Velmi zajímavé téma. Děkuji za Vaše názory a mám radost, když je mohu číst. Dobrá šířka a hloubka pohledu na věc.
Přidám svůj pohled člověka sledujícího vývoj a způsob ovládání členů organizace SJ přímo uvnitř dění.
Začal jsem si vědomě všímat vsunutých slov, myšlenek, obratných formulací, kde je čtenáři vkládána do mysli poslušnost božích měřítek (ale VRO je od boha) tedy měřítek od VRO. Skoro každý článek, přednáška, zejména přednáška na sjezdu, modlitba atp., obsahuje zmínku o podřízenosti organizaci a vděčnosti organizaci. U některých SJ, kteří jsou aktivnější, to vede dokonce k veřejnému prohlašování jakési společné sborové vděčnosti organizaci, která přináší pokrm v pravý čas a je od Jehovi.
Je zajímavé sledovat a případně diskutovat s takovými lidmi, pokud chtějí. Většinou jsou to přemýšlivý lidé.
Mají z jejich pohledu pravdu, tedy organizace (VRO) jim dala hluboké biblické poznání, společenství s dalšími lidmi, kteří milují stvořitele, jistotu dobré budoucnosti.
Jenže organizace (VRO) jim bere svobodnou vůli, osobní odpovědnost za své vyučování, prostor pro osobní vyjádření vděčnosti stvořiteli.
Zjistil jsem, že když o těchto věcech mluvím s SJ (řadový SJ, starší, KD) je velmi dobrým základem úcta a láska k diskutujícímu. Zjistil jsem, že nejsem vnímán jako agresor ale spíše jako někdo, kdo stále hledá. Dobrý základ k oboustranně poučnému rozhovoru.
Rozhovorů, kde ke slovu přijde, říkám tomu "mydlení biblickými verši o hlavu", jsem absolvoval mnoho. Většinou z toho vzejde sebeobviňování z urážky druhého diskutujícího a to je slabé a bez lásky.
Chtěl jsem říci, že každý, kdo se zamyslí nad stávajícími věcmi a je ochoten udělat případné změny, si zaslouží pochvalu. Ať je to SJ, exSJ, katolík nebo neveřící.

Přeji dostatek dobré vůle se zamyslet nad názory druhých ale i nad svými názory.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  pepakrocan 25/7/2013, 10:21

frodobagin napsal:Skoro každý článek, přednáška, zejména přednáška na sjezdu, modlitba atp., obsahuje zmínku o podřízenosti organizaci a vděčnosti organizaci.
Ano, tak to je. Jindy je to vidět třeba ve zmínkách v modlitbách za starší či členy VS, na kterých leží velká odpovědnost. Rozhodně ale vede pravidelná "masáž" k vděčnosti organizaci, byť s přídomky jako Boží a pozemské.

Já myslím, že spoustě SJ něco vadí nebo se jim něco nezdá. Ale všechny pochyby zadusí hned v počátku myslím z těchto základních dvou důvodů:

• mají vštěpováno, že takové pochyby jsou špatné (to tu bylo mnohokrát zmiňováno)
• vidí kolem sebe mnoho "zázraků"a jedinečných znaků, které je jen utvrzují o tom, že organizace jako celek zkrátka musí mít Boží podporu.

Sám jsem to tak vnímal a často tím argumentoval (nahlas pro druhé, ale vlastně jsem se tak sám utvrzoval v tom, že to tak je). Tak jen namátkou k tomu druhému bodu z pohledu SJ, který vnímá tyto věci jako doklad Božího vedení a k tomu vždy má poznámka s odstupem času a větším nadhledem:

1) nejsou žádné povinné sbírky, veškeré finanční dary jsou pouze dobrovolné
- v zásadě je to tak, ALE každý SJ má víceméně vštípeno, že nepodporovat organizaci finančními dary znamená nepodporovat Jehovu; mnoho darů je dáváno kvůli pravidelným připomínkám jak ve vyučování tak v literatuře a tak je vytvářen u SJ pocit: NEDÁVÁM DARY = JE TO ŠPATNĚ = VÝČITKY SVĚDOMÍ

2) nejsou žádní duchovní, kteří by se svou úlohou živili, všichni starší věnují množství času zcela dobrovolně a bez nároku na finanční odměnu
- to je pravda, nicméně i řadoví starší jsou pouze otroky v organizaci a nejsou těmi kdo s ní hýbou v pravém slova smyslu, jsou pouze prodlouženou rukou odboček a VS a v celém řetězci jsou vpodstatě ti nejnižší. Ti co se opravdu plným časem věnují vedení organizaci sice z příspěvků nezbohatnou, ale mají zajištěno poměrně luxusní bydlení, stravu, úklid včetně čištění oděvů atd a k tomu kapesné - to je taky motivace a takových jsou desítky tisíc

3) atmosféry shromáždění, sjezdů, množství dobrovolných pracovníků (organizace sjezdů, úklid, stavby sálů...)
- i to vypadá zcela jedinečně a v mnoha ohledech to samozřejmě jedinečné je, nicméně jsou tam všichni ti lidé z upřímné lásky k Bohu a protože je sám Jehova nebo Ježíš Kristus k takové činnosti přitáhnul nebo kvůli tomu, že je tam "nahnala" organizace a odmítnout takové nabídky je známkou nedostatku vděčnosti za opatření, která máme?

4) množství literatury, která je rozdávána zdarma, překrásné budovy odboček, sjezdové haly apod.
- ve spojení s bodem 1) je pro mnoho svědků tento "finanční blahobyt" jedním z hlavních dokladů Boží podpory, protože "bez ní by to přeci nemohlo všechno fungovat". Mohlo. A je to vidět z finanční krize, která postihla i boha SJ, takže nejsou až tak imunní. Všeho lze dosáhnout jen lidskou silou pokud je vše správně nastaveno a každý cítí potřebu dávat kolik může

5) rozsáhlé kazatelské dílo, které je vykonáváno po celé zemi přesně podle pokynů JK
- svědkové rádi o této činností mluví jako o další věci, která je naprosto jasným důkazem o Boží podpoře. Vždyť jak by jinak bylo možné, aby se stará babička oblíkla do hezkých šatů a šla vyučovat Bibli vzdělaným lidem? Kde by brali sílu ke kazatelské službě otcové od rodin, kteří byli celý den v práci a vydělávají, aby svou rodinu uživili? Atd... Stačí jednoduchá úvaha - kvůli komu to dokáží? Opravdu kvůli Bohu, který je osobně posiluje a motivuje k takové službě nebo kvůli organizaci, která jim neustále připomíná, že je to naprosto nezbytné pro záchranu sebe i ostatních? Když takové myšlenky člověk přijme za své, dokáže v sobě najít obrovské rezervy síly. A že služba povzbuzuje, protože v ní působí Boží duch? Pamatujete taky na to množství osobních zkušeností kdy se někdo unavený po práci přemohl a šel do služby a vrátil se z ní odpočatý a nabitý energií? To přeci způsobil Bůh! Není to spíš tak, že takový člověk se zkrátka přemůže a udělá něco o čem je vnitřně přesvědčen, že je dobré a pak z toho má dobrý pocit? Já jsem jeden čas chtěl zhubnout a tak jsem se snažil pravidelně běhat. A vždycky když jsem se přemohl a vyběhl jsem i přes únavu, vrátil jsem se nadšený, radostný a bylo mi líp. V zásadě úplně stejné pocity jako po návratu ze služby :-) A to se radši nezmiňuji o tom jak je to s tím, že SJ káží přesně dle pokynů JK...

Snad to není příliš tentenční a neobjektivní. Chtěl jsem tím jen ukázat, že všechny doklady SJ pro jejich jedinečnost a Boží podporu se dají jednoduše nabourat pokud si člověk připustí jiný úhel pohledu. Ale je to těžké když je celou dobu přesvědčováni o něčem jiném...

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  witness 25/7/2013, 20:15

pepakrocan napsal:
Snad to není příliš tentenční a neobjektivní. ...
Není, je to přesně tak, dovolím si dodat ještě jeden bod:

6) SJ se nedělí na duchovní a na laiky, jelikož všichni mohou vyučovat
Boží slovo bez rozdílu.


Samozřejmě....i ti, co nejsou členové vedoucího sboru, mohou (a hlavně musí) kázat a vyučovat Boží slovo......ale běda, jestli se tam najde nějaká odchylka od toho, co odsouhlasil a nechal publikovat vedoucí sbor. Suspect 
To se pak začnou dít věci, nad kterými by mnohý ,,laik´´ v jiném náboženství jen nechápavě kroutil hlavou a byl by rád, že má jen toho svého ,,duchovního´´....Very Happy

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  Zdeněk Bláha 26/7/2013, 12:00

pepakrocan napsal: přesun odpovědnosti je u SJ nastaven naprosto programově a je vlastně jedním ze základů jejich víry

Chtěl by přidat něco k tomuto směru, kterým se diskuse začala ubírat. NSSJ cíleně manipuluje svými členy.

Zkusme se na to podívat ne z ideologického, ne z psychologického, ale z duchovního hlediska.

(Skutky 5:34) "Tedy povstav v radě jeden farizeus, jménem Gamaliel, Zákona učitel, vzácný muž u všeho lidu, rozkázal, aby na malou chvíli ven vyvedli apoštoly. 35 I řekl jim: Muži Izraelští, pilně se rozmyslte při těchto lidech, co máte činiti. 36 Nebo před těmito časy byl povstal Teudas, pravě se také býti něčím velikým, jehož se přídrželo mužů okolo čtyř set; kterýžto již zahynul, i všickni, kteříž přistoupili k němu, rozptýleni jsou a v nic obráceni. 37 Po něm pak povstal Judas Galilejský za dnů popisu, a mnoho lidu po sobě obrátil. Ale i ten zahynul, a všickni, kteřížkoli přistoupili k němu, rozptýleni jsou. 38 A protož nyní pravím vám: Dejte pokoj těmto lidem, a nechte jich. Nebo jestližeť jest z lidí rada tato anebo dílo toto, rozprchneť se; 39 Pakliť jest z Boha, nebudete moci toho zkaziti; abyste snad i Bohu odporní nalezeni nebyli. "

V souvislosti s touto diskusí se tedy můžeme ptát? Když NSSJ přetrvává takovou dobu, kdo za ní vlastně stojí? Z člověka není, protože to by rychle zanikla. Z Boha také není, protože vyučuje podvodné nauky a staví se mezi lidi a Krista.

V podobenství o rozsévači čteme, (Mat 13:24) "Jiné podobenství předložil jim, řka: Podobno jest království nebeské člověku, rozsívajícímu dobré semeno na poli svém. 25 Když pak lidé zesnuli, přišel nepřítel jeho a nasál koukole mezi pšenici a odšel"

Synové království jsou pšenice, vzešli s neporušitelného semene z Božího slova. Jak píše Petr (1. Petra 1:23) "Znovu zrozeni jsouce ne z porušitelného semene, ale z neporušitelného, totiž skrze živé slovo Boží a zůstávající na věky."

Jak čteme v podobenství o rozsévači jsou i jiná evangelia, jiná semena, jiná slova, která vzejdou a přinesou úrodu. Jsou to podvodné nauky, za kterými stojí nebeské mocnosti vedené ďáblem.

Jak v této souvislosti budete hodnotit, co mi NSSJ dala a vzala?

NSSJ manipuluje a učila nás účinně zmanipulovat druhé. Sloužili jsme nečistým duchovním silám.

Jak z toho ven?

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  Anonymní 26/7/2013, 12:31

Bráškové a sestřičky.

Paradoxně mi dala klid a pokoj v otázce smrti, ale vnesla mi po sléze zmatek v nahlížení na organizované náboženství.

Dala mi lásku k Písmu, vzala nedůvěru ve věřící, kteří striktně lpí na Písmu a jsou z nich fanatici.

Díky tomu jsem získal svobodu v rozhodování a tedy plnou odpovědnost "vlastni" za svůj život.

Pokračování jindy.

yxoxs

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  pepakrocan 30/7/2013, 13:58

Narazil jsem dnes k tomuto tématu na zajímavý [You must be registered and logged in to see this link.].

Nevím o tom případu nic ani neznám osobně nikoho z těch, o kterých se článek zmiňuje. Ale běhal mi z toho mráz po zádech...

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  Vierka 31/7/2013, 11:01

pepakrocan napsal:Narazil jsem dnes k tomuto tématu na zajímavý [You must be registered and logged in to see this link.].

Nevím o tom případu nic ani neznám osobně nikoho z těch, o kterých se článek zmiňuje. Ale běhal mi z toho mráz po zádech...

-----------------------------------------------------------------------------------
[You must be registered and logged in to see this link.]
-----------------------------------------------------------------------------------

Vierka

Male Poeet p?íspivku : 61
vztah k organizaci : SJ
Reputace : 1
Body : 64
Registration date : 03. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  Vierka 31/7/2013, 11:04

Celá řada dalších životních příběhů a zkušeností Exclamation 

[You must be registered and logged in to see this link.]

Vierka

Male Poeet p?íspivku : 61
vztah k organizaci : SJ
Reputace : 1
Body : 64
Registration date : 03. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala Empty Re: Co mi NSSJ dala a co mi NSSJ vzala

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru