Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

+8
Milan
Vojtěch Malleus
Věra Kolafová - quaero
Hvězdlický
Robin
zbysek
Luboš
Dora
12 posters

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Milan 26/3/2008, 23:13

Wink to víš že nebyl, já nevím kam jít, protože většina bývalých \Sj s tím má problém, když ti vtloukáno X let, že všechny církve a vše v tomto světě je satanovo, tak i když si 1 000krát říkáš, že to blbost, tak někde hluboko to je..A já od malička měl problém z náboženstvím jako takovým i autoritama..a u nás ve městě opravdu nevím kam jít... scratch
Milan
Milan

Poeet p?íspivku : 197
vztah k organizaci : Dobrovolný odchod po 15ti letech.
Reputace : 0
Body : 19
Registration date : 22. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Dora 26/3/2008, 23:17

Vzala bych Tě někam s sebou, ale myslím, že jsme každý na opačném konci republiky... Neutral No nic, zítra je taky den...
Zatím dobrou noc. Sleep
Dora
Dora

Female Poeet p?íspivku : 470
Reputace : 0
Body : -12
Registration date : 29. 09. 07

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  zbysek 27/3/2008, 09:20

Milan napsal:Wink to víš že nebyl, já nevím kam jít, protože většina bývalých \Sj s tím má problém
S tím souhlasím, já ho měl taky. Tak jsem to nechal na Bohu, ať mě zavede tam, kde mě chce mít. A opravdu to udělal.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Hvězdlický 27/3/2008, 10:30

kód:
a u nás ve městě opravdu nevím kam jít...

A musíč být členem nějaké církve?? Proč??

Co takový jedinec, daleko od města, který nejen nemá výběr, ale ani možnost. Je třeba spokojen s tímto společenstvím na této diskuzi.
Možná je to i přínosnější, než nasáknout něčím, co má jen jinou barvu a vůni, jako to bylo u SJ jen v trošku jiném odstínu....

Tady máš skutečně svobodu vlastního názoru a volbu k rozhodnutím. Jako člen NĚKDE musíš plout s jejich proudem.
A kam?? Sliby-chyby.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Milan 27/3/2008, 10:58

pro Hvězdlického - já jsem ale nenapsal, že musím být členem nějaké církve...Smile,jen, že neví kam zajít se podívat:)
Členství příliš zavazuje moji bujnou povahu:)
Milan
Milan

Poeet p?íspivku : 197
vztah k organizaci : Dobrovolný odchod po 15ti letech.
Reputace : 0
Body : 19
Registration date : 22. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Hvězdlický 27/3/2008, 11:08

kód:
Členství příliš zavazuje moji bujnou povahu:)

V tom směru jsme asi na tom stejně..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Robin 28/3/2008, 17:00

Milan napsal:Wink to víš že nebyl, já nevím kam jít, protože většina bývalých \Sj s tím má problém, když ti vtloukáno X let, že všechny církve a vše v tomto světě je satanovo, tak i když si 1 000krát říkáš, že to blbost, tak někde hluboko to je..A já od malička měl problém z náboženstvím jako takovým i autoritama..a u nás ve městě opravdu nevím kam jít... scratch

Milane, tak to bychom si mohli podat ruce. U mne X = 27. Letos už podruhé jsem Památnou slavnost prožíval jinak než dosud. Když se ke mně blížily symboly, modlil jsem se v duchu: "Pane, je-li to tvá vůle, dej mi svého Ducha, dej mi sílu, ať si vezmu a tím si skutečně připomenu Kristovu oběť. Vždyť podle Strážné věže je to jen záležitnost mezi mnou a Tebou". Nic mimořádného se nestalo. Ale trochu mě hřál pocit, že vím, kde je pravda.
Doro, já osobně vím, kam bych mohl jít, mám jednoho dobrého známého u adventistů, a už dvakrát jsem dostal pozvání na jejich "Památku". Málem bych šel, ale jednak bych to těžko vysvětlil rodině, a zadruhé to jejich umývání nohou... scratch

Robin

Male Poeet p?íspivku : 40
vztah k organizaci : Formálně stále člen NSSJ (20 let pokřtěný), v současnosti hledající
Reputace : 0
Body : -3
Registration date : 04. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Dora 28/3/2008, 21:41

Nechci být vlezlá, ale nepochopila jsem z toho, jestli sis teda vzal, nebo ne!? scratch

Tak s adventisty nemám zkušenost. Nebo jen velmi povrchní. No, oni jsou trochu vysazení na některé starozákonní věci, sobotu, čisté a nečisté zvířata... no, nic proti nim, ale mám na věci jiný pohled. Tím je ale nechci shodit. Jsou v tom prostě jiní.
To jsem nevěděla, že praktikují umývání nohou.
A co na tom? Já to zažila dvakrát nebo třikrát v rámci domácí skupinky a misijního týmu. A bylo to fajn. Teda hlavně poprvé to pro mě byl dost silný zážitek. Někdo říkal, že je možná těžké umýt druhému člověku nohy, ale daleko těžší je to od druhého přijmout. To je fakt. Je to takový zvláštní pocit. Samozřejmě to má smysl tehdy, když jsou mezi těmi lidmi vztahy opravdu dobré a když si opravdu touží projevit takovým způsobem lásku a pokoru.
Pokud by mělo jít jen o formální obřad, tak to souhlasím, že by to byl spíš trapas. Smile
Dora
Dora

Female Poeet p?íspivku : 470
Reputace : 0
Body : -12
Registration date : 29. 09. 07

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Robin 28/3/2008, 22:20

Ne, nevzal... Trochu to souvisí s mým příspěvkem na fóru "144 000", na který mi nikdo neodpověděl, nevím proč. Že by to bylo tak hodně off topic, čili mimo mísu? Prostě, u SJ berou chleba a víno jen "pomazaní", kterých je tak málo, že je vlastně nikdo nezná. A nikdo se jich tedy nemůže zeptat, jak pociťují to, že "Duch svědčí jejich duchu". A stejně tak jsem nikdy na našich Památných slavnostech neviděl, že by někdo bral symboly. Jen z třetí ruky mám informaci, že když to někdo udělá, tak potom si dotyčného bratři starší podají (tedy zkoumají, zda není duševně vyšinutý). Jelikož jsem neslyšel ani necítil žádný Pánův pokyn, nechtěl jsem to dělat jen o své vůli.

Robin

Male Poeet p?íspivku : 40
vztah k organizaci : Formálně stále člen NSSJ (20 let pokřtěný), v současnosti hledající
Reputace : 0
Body : -3
Registration date : 04. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Dora 28/3/2008, 22:25

OK. To je zcela dostačující vysvětlení.
Je to tak lepší, než dělat něco "divokého", když Tě k tomu Bůh nevede.
Já se jdu podívat na těch 144 000, jestli je to fakt tak off topic... Cool
Dora
Dora

Female Poeet p?íspivku : 470
Reputace : 0
Body : -12
Registration date : 29. 09. 07

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Petr W. 10/4/2008, 21:25

...vetsina krestanskych cirkvi a sekt slavi Velikonoce 2x do roka, stejne jako zide...paradoxni situace je vyvolana tim, ze se oba hlavni nabozenske smery-krestanstvi/judaismu v soucasnosti odvolavaji pohyb Mesice v kalendari pri svych vypocte svatku.
Zide maji zdroj v rekonstruovanem kalendari asi ze 3. stoleti n.l. a zhruba ve stejne dobe se datuji prvni pokusy o ustanoveni Velikonoc v rannekatolicke cirkvi...

Zakomponovani Mesice (jeho uplnku po dnu jarni rovnodennosti) prinasi problem v casove rozpeti, kdy se svatek muze slavit cca 35 dnu. Coz vuci skutecnemu obehu Slunce a tudiz roku, cini onen paradox slaveni 2x do roka.
Jak krestanske matematicke vzorce na vypocet velikonoc, tak jeste slozitejsi pravidla na vypocet zidovskeho pasach podle kalendare z 3. stoleti n.l., odporuji podle mne smyslu Velikonoc, jako puvodniho rolnickeho svatku Israelcu (meli obetovat rocniho beranka, tudiz nemel byt ani 11 mesic, ale ani 13 mesicu star; stejne jako navazujici svatky presnic, kde meli Israelci prinaset prvotiny z urody, nelze zamyslet jako pohyblivy svatek a jeste k tomu na zaklade Mesice - obili nezraje kvuli uplnku, ale diky Slunci...).

Podle meho nazoru, byl 1. nisan prave den jarni rovnodennosti a 14. nisan, pak tech 14 dni pote, coz bylo nekdy mezi 1. az 3. dubnem 2008.
Zadne slozite vypocty nejsou ke spase potrebne nota bene pro slaveni vyrocniho svatku...
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  dov 10/4/2008, 22:13

Petr W. napsal:...vetsina krestanskych cirkvi a sekt slavi Velikonoce 2x do roka, stejne jako zide...paradoxni situace je vyvolana tim, ze se oba hlavni nabozenske smery-krestanstvi/judaismu v soucasnosti odvolavaji pohyb Mesice v kalendari pri svych vypocte svatku.

Zdar!
Jsem rád, že na těchto stránkách opět vidím známou středomořskou krajinu. Smile

Jinak by mne zajímalo, jak to myslíš s tím dvojím slavením velikonoc? Nějak tomu nerozumím scratch scratch scratch

Dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Old.Stloukal 11/4/2008, 15:22

Petr W. napsal:...vetsina krestanskych cirkvi a sekt slavi Velikonoce 2x do roka, stejne jako zide...paradoxni situace je vyvolana tim, ze se oba hlavni nabozenske smery-krestanstvi/judaismu v soucasnosti odvolavaji pohyb Mesice v kalendari pri svych vypocte svatku.
Zide maji zdroj v rekonstruovanem kalendari asi ze 3. stoleti n.l. a zhruba ve stejne dobe se datuji prvni pokusy o ustanoveni Velikonoc v rannekatolicke cirkv...

Předpokládané datum Ježíšovy smrti a vzkříšení
Přesné datum Ježíšovy smrti neznáme, avšak možností, mezi nimiž lze vybírat, příliš není. Isaac Newton došel svými výpočty roku 1733 k tomu, že k Ježíšově smrti mohlo dojít v pátek 7. dubna 30, 3. dubna 33 nebo 23. dubna 34; poslední z možností sám dával přednost. Gerhard Kroll ve své knize Po stopách Ježíšových soudí, že nejpravděpodobnějším datem je 7. duben 30. Podle C. Humphreyse a W. D. Waddingtona (1990) v podvečer 3. dubna 33 v Jeruzalémě vyšel Měsíc v úplňku zčásti zatmělý; toto zatmění skončilo 51 minut po východu Měsíce. Tento údaj se shoduje s vyprávěním evangelií (Mt 27,45; Mk 15,33; Lk 23,44), takže toto datum (3. dubna 33) je velmi pravděpodobně dnem Kristovy smrti na kříži. Ježíšovo vzkříšení by pak připadalo na 5. dubna 33.

OLDA
[editovat] Velikonoce v katolické církvi
Pravidla pro určení data Velikonoc stanovil roku 325 1. nikajský koncil. Podle nich připadají velikonoční svátky na neděli následující po prvním jarním úplňku. Pokud první jarní úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Pondělí velikonoční podle těchto pravidel může připadnout na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna. Více viz výpočet data Velikonoc.

Velikonoce podle katolické tradice začínají vigilií Neděle Vzkříšení (která završuje velikonoční triduum Zeleného čtvrtku, Velkého pátku a Bílé soboty) a trvají padesát dní až do Letnic, slavnosti Seslání Ducha svatého. První týden Velikonoc se nazývá Velikonoční oktáv. 40. den Velikonoc je slavnost Nanebevstoupení, která připomíná Ježíšův výstup ze země do nebe a jeho oslavení u Otce.


NENÍ MI ZNÁMO, ŽE BY KŘESŤANÉ SI PŘIPOMÍNALI SMRT JEŽÍŠE KRISTA DVAKRÁTE DO ROKA.

OLDA
Old.Stloukal
Old.Stloukal
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Male Poeet p?íspivku : 491
Age : 79
vztah k organizaci : BYL JSEM ČLENEM NSSJ
Reputace : 0
Body : -15
Registration date : 11. 02. 06

http://WWW.SEZNAM.CZ

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  dov 11/4/2008, 22:07

No když o tom připomínání přemýšlím, tak doufám že si ji připomínáme každou neděli. Tedy v to doufám Wink
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Petr W. 15/4/2008, 23:09

DOV

Jinak by mne zajímalo, jak to myslíš s tím dvojím slavením velikonoc? Nějak tomu nerozumím

vysvetlim nize

OLDA
NENÍ MI ZNÁMO, ŽE BY KŘESŤANÉ SI PŘIPOMÍNALI SMRT JEŽÍŠE KRISTA DVAKRÁTE DO ROKA.

vzdy to sam Oldo pises:

velikonoční podle těchto pravidel může připadnout na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna.

***

Cesar nechal v roce 46.pr.n.l. upravit kalendar podle vypoctu egyptskeho matematika Sosigena tak, ze rozdelil rok trvaji 365,22 dne na 12 mesicu po 30 potazmo 31 dnech.

Ale uz v 16. stoleti dochazi ke Gregorianske reforme kalendaru podle vypoctu, ktery rika, ze rok trva 365,2425 dne.

Lunisolarni rok, jaky meli Rekove nebo prave Zide ma problem, ze se musi v pravidelnych udobi pridavat tzv. vlozeny mesic, ktery vyrovnava rozdil mezi solarnim a lunisolarnim rokem tj. 11 dni.

Ted k problemu slaveni Velikonoc 2x do roka:

Vypocet krestanu a zidu je opran o pevny astronomicky ukaz a tim je den jarni rovnodennosti. Coz je stale se opakujici udalost ve stejne dobe a uz v ruznych kulturach slouzil tento fenomen ke korekcim kalendare. Co se ovsem meni je pozice mesice vuci tomuto pevnemu datu - jak uz poznamenal OLDA, tak s pirhlednutim k dalsim pravidlum, muze konecne datum svatku Velikonoc variovat mezi 23. březnem do 26. dubna.

Avsak delka roku tedy tech 365,2425 dne se nemeni. Znamena to vysledne, ze svatek Velikonoc se slavi 2x do "roka". V roce 2007 byly Velikonoce 8. dubna a v tomto roce 2008 pak uz 24. brezna.

Vsichni, co se nejakym zpusobem ridili zidovskymi nebo krestanskymi vypocty, slavili Velikonoce tento rok jiz "dvakrat", nebot od poslednich Velikonoc neuplynul ani jeste cely rok...

Na nesmyslnost posuvneho data - to nic nemeni ani samotna starobylost vypoctu - poukazuje dalsi fakt o kterem pise Bible a vzpomina zase Olda: nebot 50 dni po Velikonocich by se meli davat obeti z prvni urody tzv. Presnice a jiste vliv mesicniho zareni na rust obili neni zrovna prokazatelne. Tezko predpokladat to, ze by buh dal zidu prikaz, aby sklizeli jednou nezralou a jindy prezralou urodu. Nemusim pripominat, ze vic jak 1 mesic casoveho rozptylu pro svatek, ma take vli na to, jak vypada uroda...

Mimoto, zide meli obetovat ROCNIHO beranka ci kuzle a nikoli jednou 11 mesicu stareho a pote zase 13 mesicu prestarleho...
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  dov 16/4/2008, 16:23

Prvdivý a zajímavý výpočet, ale jinak jen srandičky. No na to jich užije. No No
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Petr W. 16/4/2008, 21:59

Prvdivý a zajímavý výpočet, ale jinak jen srandičky. No na to jich užije.

...dove, ja to myslim opravdu tak, jak jsem to napsal...ze vsichni, kteri si mysli, ze slavi Velikonoce tak, jak je slavi kreastane a zide jiz staleti, ze je slavi 2x do roka...zaroven tim nerikam, ze je to dobre ci spatne; toto je zajimave pouze u tech uskupeni, ktera si zakladaji na "cistote" poznani "biblickych pravd"...nicmene, at uz je tedy nejaka legracka zde, kdyz o ni pises: nekteri se zde bavi uz asi 35 stran diskuzi nad dvema pismenky z biblicke rectiny za pomoci znalosti rustiny z komunisticke skoly, takze az to tam ukonci mohou se vrhout zase na stejny ci podobny "orisek"...
lol!
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  dov 17/4/2008, 10:54

No ja z toho, žádnou trágu nedělám a s argumentací nemám problém. lol! lol!
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Anonymní 17/4/2008, 16:17

Znamena to vysledne, ze svatek Velikonoc se slavi 2x do "roka". V roce 2007 byly Velikonoce 8. dubna a v tomto roce 2008 pak uz 24. brezna.

No, pokud to tedy budeme brát takto, pak slavíme Velikonoce dvakrát za rok ale někdy zase během roku ani jednou, ale až další rok.

A kdybych udělal průměr slavení Velikonoc za delší časové období, třeba za deset let, vyjde nám (pchopitelně), že slavíme Velikonoce průměrně jednou za rok.

Ale takhle to brát mi přijde trochu nesmyslné. Je to jako kdyby člověk slavil narozeniny večer 11.prosince a další rok už odpoledne 11.prosince. Takže podle Vašeho přístupu tento člověk slavil své narozeniny dvakrát za rok.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Petr W. 17/4/2008, 17:20


No, pokud to tedy budeme brát takto, pak slavíme Velikonoce dvakrát za rok ale někdy zase během roku ani jednou, ale až další rok.
...
Ale takhle to brát mi přijde trochu nesmyslné. Je to jako kdyby člověk slavil narozeniny večer 11.prosince a další rok už odpoledne 11.prosince. Takže podle Vašeho přístupu tento člověk slavil své narozeniny dvakrát za rok.

...beranek pasah byl vyrocni svatek:

Druhá Mojžíšova 13:10 Budeš dbát na toto nařízení ve stanovený čas rok co rok.

Čtvrtá Mojžíšova 28:16 V prvním měsíci, čtrnáctého dne toho měsíce, bude Hospodinův hod beránka.

Pátá Mojžíšova 16:1 Dbej na měsíc ábíb (to je měsíc klasů), abys slavil hod beránka Hospodinu, svému Bohu, protože tě Hospodin, tvůj Bůh, v měsíci ábíbu vyvedl v noci z Egypta.

Matouš 26:2 "Víte, že za dva dny jsou velikonoce, a Syn člověka bude vydán, aby byl ukřižován."

***

Rikam, ZDE a ZATIM neni dulezite zda se onen svatek ma slavit 3x denne s modlitbou smerem k Jeruzalemu, ci jednou rocne podle te ktere metodiky vypoctu ci pozorovani astronomickych ukazu...

Skutecne zajimave to zacina byt pouze v tom okamziku, kdy si nekdo zacne zakladat na "spravnosti" ci "pravosti" svych nauk. Nastavaji pak tragikomicke situace, kdy trebas SJ tvrdi, ze tak jak slavi oni, tak to delali i krestane (podle jejich predstav, jsou SJ pravi nasledovnici krestanu) z 1. stoleti. A ono se zjistuje, ze svuj svatek slavi 2x rocne...coz je jiste pikantni zalezitost...

Odhlednuto od SJ je pak znovu a znovu nastolovana otazka dulezitosti jednotlivych nauk a vubec interpretaci Bible pro dnesni dobu? Jakou prioritu ma slavnost pasah dnes? Do jake miry presnosti v badani a podle jakych materialu maji clenove tech kterych uskupeni dojit, k jake urovni poznani priblizit a k jake nejistote "mereni" maji dosahnout...

Jak uz jsem tu jednou psal, v NZ se nikde nevyskytuje pozadavek na nejakou vyslovou cetnost slaveni, zaroven nejsou ani "propriety" nejak definovany - jaka mouka, jak upecena, jake vino (cerven, bile, ruzove, drahe, levne, vicero odrud...), kolik vina, zda take detem, mladistvim, tehotnym a kojicim atd. atd.

Ze vseho tohoto vyjmenovaneho lze ucinit nejaky "fundamentalni" pozadavek pro ostatni popr, nejaky vyloucit ci jiny akcentovat. A tak se znovu a znovu objevi otazka vykladu, tedy spise autority tech, co vyklad provadi a jejich legitimity. Odmitnuti jednoho a prijeti druheho znamena zaradit do nabozenstvi proces a vysledky psychologie rozhodovani. Neco, pro vetsinu zcela nenabozenskeho...
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Anonymní 17/4/2008, 17:26

Uff, já nechci moc do této debaty zasahovat, jelikož mi to mé znalosti nedovolují (alespoň tedy nějak zasvěceně), ale přišlo mi zvláštní označovat slavení Velikonoc dvakrát za rok jenom proto, že se datum svátku pohybuje v určitém rozmezí. Tedy slavení probíhá jednou ročně, jen doba mezi dvěma následujícími svátky je někdy delší než rok, jindy zase kratší. Toť z mé strany vše.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Petr W. 17/4/2008, 17:41

ale přišlo mi zvláštní označovat slavení Velikonoc dvakrát za rok jenom proto, že se datum svátku pohybuje v určitém rozmezí.

...nooo...2x rocne to je...nekdo to muze povazovat za banalitu (mozna Ty?), jiny za nejdulezitejsi svatek v roce v ramci sveho krestanstvi, na ktery se patricne pripravuje a z hlediska priprav take zjistuje, kdy se ten svatek ma konat popr. jak...

...mozna reknes, ze to neni pro Tebe banalita, ale znovu je tu otazka, co je a jak je banalni nebo co je fundamentalni a jiste se drive nebo pozdeji shodneme/pohadame s tim, ze kazdy ten zebricek hodnot ma jinak polozeny a to na zaklade neceho jineho/podobneho/totozneho...

...individualne-religiozni nastaveni je libovolne mozne; v pripade dvou nebo tri uz nutne nastava skupinova dynamika, ktera vede k vytvoreni interakce vedouci-vedeny a tim padem k "unifikaci" mysleni/vyznani na zaklade nejake "jedine prave nauky"...to "banalni"/"profanni" je vicemene ostre oddeleno od toho "fundamentalniho"/"kultickeho"...neco se stava "svatym", neco zustava "vsednim". nebo dokonce "tabuizovanym" ci vyslovene "zakazanym"...
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve? - Stránka 3 Empty Re: Proč se letos slavila Památná o měsíc dříve?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru