Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

+15
iofka
jája
Admin
Ing.Peter
daniely
sazeč
gari
Melissa
Vierka
zbysek
pepakrocan
Mezek
witness
Alea
frodobagin
19 posters

Strana 1 z 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  frodobagin 21/10/2012, 21:04

Zdarec.
Tak jsem se dozvěděl na krajském sjezdu SJ v sobotu 13.10.2012 v programu "Osvoj si myšlení Boží, ne lidské" že jsme v první řadě Svědkové Jehovovi dle slov br. Šlechty. Čekal bych spíše že jsme nejdřívě následovníci Ježíše Krista a potom SJ. Co myslíte?
Máte nějaké další postřehy?

Přeji všem dostatek dobré vůle.

frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  Alea 23/10/2012, 01:53

Mě to Frodo ani moc nepřekvapuje. Tohle jsem slyšela od narození až po svůj odchod, ale o Svědcích Ježíšových jsem mezi SJ neslyšela nikdy. A když jsem to slyšela jinde, tak mě to poprvé moc překvapilo...i to, že je to v Bibli Very Happy ..Takže jestli to vidíš Ty sám tak jak píšeš, pak jsi mnohem dál než oni a držím Ti palce Smile

P. S. br. Šlechta je správnej chlap a jeho dcera s manželem jsou taky moc fajn, takovým milým, upřímným lidem jako jsou oni bych moc přála, aby co nejdříve prohlédli.....
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  frodobagin 23/10/2012, 11:07

Alea napsal:Mě to Frodo ani moc nepřekvapuje. Tohle jsem slyšela od narození až po svůj odchod, ale o Svědcích Ježíšových jsem mezi SJ neslyšela nikdy. A když jsem to slyšela jinde, tak mě to poprvé moc překvapilo...i to, že je to v Bibli Very Happy ..Takže jestli to vidíš Ty sám tak jak píšeš, pak jsi mnohem dál než oni a držím Ti palce Smile

P. S. br. Šlechta je správnej chlap a jeho dcera s manželem jsou taky moc fajn, takovým milým, upřímným lidem jako jsou oni bych moc přála, aby co nejdříve prohlédli.....

Takže znáš br. Šlechtu? Mě spíše připadal jako loutka v rukách někoho jiného. Ale může být milý a příjemný. To nevím protože jej neznám. Spíš přemýšlím o způsobu jeho vyučování, kdy zanívaly hlavně výzvy a upozornění (spíše zastrašování) jak je vše nebezpečné, a že je třeba si dávat pozor na všechny a na všechno.
Opět mi na mysli vyvstává myšlenka, proč se většina odpovědných bratrů tak urputně snaží vnutit pocit strachu ze všeho a ze všech těm, kteří je poslouchají. Myslím si, že je to tím, že každý má trochu vnitřní potřeby udělat něco pro ostatní, nějaký dobrý skutek, nějaký čin dobra. Jenže problém je v tom, že pokud není v mysli tohoto bratra Ježíšova láska, tak je to pouze mnoho slov. Ale tato slova něco napovídají o stavu mysli řečníka. Myslím si, že pokud zaznívají přílišná varování (pozor netvrdím že není důležité varovat, ale vše má mít své hranice, hranice lásky), je to důkazem chybějící lásky, protože když takto někdo příliš zastrašuje a varuje své posluchače, neuvědomuje si, že posluchač má svoji odpovědnost sám za sebe, a řečník za něj chce svým přílišným zdůrazňováním a zastrašováním odpovědnost převzít. Jenže to není možné.
Velmi těžko se určuje hranice, kdy láskyplné upozorňování přeroste v zastrašování a je škodlivé, plné nepochopení smyslu zásad, které nechal JHVH sdělit skrze svého syna Ježíše Krista. (Tím smyslem je samozřejmě LÁSKA).
Chápu že je těžké se spolehnout na nedokonalého člověka a jeho dar, který dostal od JHVH, totiž svobodnou mysl. Že je mnohem snazší všechny lidi (SJ o to víc) zastrašovat (ať již pozitivní nebo negativní formou) od všeho špatného. Vždyť jsme tady od toho, abychom to dělali. JHVH nás k tomu povolal.
Ale mnohem bližší smyslu božích rad je jít osobním příkladem, kárat a varovat ale zároveň nezapomínat, že každý osobně si nese své úspěchy a neúspěchy při přeměně své mysly a osobnosti k dokonalosti.
Ten kdo vyučuje, tedy jde osobním příkladem, povzbuzuje, kárá a varuje, má mít na mysli odpovědnost za varování před zlou a špatnou dráhou člověka a také strach z krve na vlastních rukou takového zlého člověka, kterého nevaruje a kterému je povinen sdělit dobrou zprávu, ale také má mít na mysli odpovědnost za chápání významu svobodná vůle a strach z jejího potlačování, porušování nebo překrucování ve jmému jakýchkoliv lidských ideálů.

Sám si nedokážu představit, jak bych řídil takovou společnost jako jsou Svědkové Jehovovi, kdybych nesměl používat nástroje, které lidské vedení organizace používá. Nechci se vedení organizace zastávat a bagatelizovat jejich lidská pochybení a pochybení vůči bohu ale můj osobní názor je takový, že není možné vést organizaci tak, jak je vedena a nepřekračovat rady a doporučení od JHVH a Ježíše Krista. Avšak chci říci, že si nemyslím, že za vším tím snažením se a pachtěním se lidského vedení organizace Svědků Jehovových je zlá nebo skrytá pohnutka. Myslím si, že právě proto, že jde o lidskou snahu ukázat JHVH jednotné smýšlení Svědků Jehovových, je tato snaha taková jaká je, tedy je bez lásky, je zbavující osobní odpovědnosti a je bez prostoru pro uplatnění svobodné vůle.
Možná další důvod pro myšlenku, že je téměř nemožné, aby lidská organizace snažící se zalíbit bohu ukázkou vzorového jednání svých členů (byť bylo dosaženo přílišným zastrašováním bez lásky) existovala a dělala JHVH a Ježíši Kristu radost z jejich vlastního díla.

Co myslíš Aleo?
Co myslíte?
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  witness 23/10/2012, 12:17

frodobagin napsal:
Alea napsal:
P. S. br. Šlechta je správnej chlap a jeho dcera s manželem jsou taky moc fajn, takovým milým, upřímným lidem jako jsou oni bych moc přála, aby co nejdříve prohlédli.....
Takže znáš br. Šlechtu? Mě spíše připadal jako loutka v rukách někoho jiného. Ale může být milý a příjemný. To nevím protože jej neznám.
Připojuji se k Alee, br. Šlechtu znám, je to opravdu správnej chlap, aspoň z mé zkušenosti.
A to, že je pouze ,,přenašečem´´ doktrín SJ, tak to je u SJ celkem obvyklý jev.
Spíš přemýšlím o způsobu jeho vyučování, kdy zanívaly hlavně výzvy a upozornění (spíše zastrašování) jak je vše nebezpečné, a že je třeba si dávat pozor na všechny a na všechno.
Opět mi na mysli vyvstává myšlenka, proč se většina odpovědných bratrů tak urputně snaží vnutit pocit strachu ze všeho a ze všech těm, kteří je poslouchají.
Ber to z úhlu pohledu, že odpovědní bratři pevně věří tomu, že pokud se budeš chovat jinak než jak je prezentováno od VRO, tak Tvůj vztah k Bohu a naděje na věčný život dostanou povážlivou trhlinu.
Takže odpovědní bratři mnohdy (až na pár výjimek) nechtějí vnucovat pocit strachu, ale vážně upozorňovat na nebezpečí, které může ,,číhat za dveřmi´´.
Je pravda, že toho, co může působit jako ,,vnucování pocitu strachu´´ je mnohdy více než toho přirozeně motivujícího.
U SJ se vyučuje opravdu často ve stylu: POZOR NEBO.....a málokdy ve stylu: JEDNÁTE DOBŘE A BUDE KRÁSNÉ, KDYŽ BUDETE JEDNAT JEŠTĚ LÉPE.

Není to ale tím, že by odpovědní bratři, co vyučují, chtěli strašit, ale tím, že pozitivně motivovat
je umění a mezi sborovými a sjezdovými řečníky jsou takoví bratři, kteří by nejen pozitivně motivovat chtěli, ale také to i uměli, spíše výjimkami.

Též nesmíme zapomínat, že sjezdové programy mají jasné osnovy od VRO, programy jsou předem zkoušeny a krajský dozorce má značnou pravomoc upravit to, co si účastníci sjezdového programu připravili.

Takovým tvrdým inkvizitorem byl například br. Jiří Ullrich, dříve krajský dozorce, pak městský dozorce, který svého času neváhal přeškrtat např. celý rozhovor, který byl pro sjezd připraven a výsledný efekt na sjezdu bylo jen tendenční divadlo s daným scénářem.
Ovšem, každý pak vidí jen ty nešťastníky, kterým byl program upraven, a už nevidí, kolik slz a
smutku si oni nešťastníci museli zakusit a jak jim samým nebylo příjemné program takto přednést... a ODPOROVAT ???????

Slyšel jsem (sám osobně jsem u toho nebyl) snad jen o jediném případu, kdy nějaký bratr ukazoval, co si na sjezd připravil, a poté, co dostal spoustu rad a doporučených úprav, se prý naštval, slezl ze zkušebního pódia a řekl kontrolujícím bratrům, ať se jdou vycpat a dělají si to sami.

Ale byli i mnozí fajn KD, kteří upravovali jen to nejnutnější (a to víceméně oprávněně) a se kterými byly zkoušky sjezdového programu velmi příjemné (např. Jirka Zendulka, Olda Chod).
Myslím si, že je to tím, že každý má trochu vnitřní potřeby udělat něco pro ostatní, nějaký dobrý skutek, nějaký čin dobra.
Souhlas, mnozí řečníci na sjezdu to opravdu myslí upřímně, jde jim o prospěch posluchačů
a nechtějí je nijak manipulovat, spíše vyburcovat k myšlení a jednání, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou pro vztah k Bohu nezbytné.
(kdyby jen posluchači tušili, jak moc řečníků má před svým proslovem velkou trému a jak si opakovaně svůj proslov procházejí a přeříkávají, aby se tréma snížila)
Jenže problém je v tom, že pokud není v mysli tohoto bratra Ježíšova láska, tak je to pouze mnoho slov.
Ona tam ta Ježíšova láska i bývá, ale ta pravá Ježíšova láska se pod náporem pořadavků VRO a nutností dodržt osnovy sjezdu může snadno ,,dusit´´´.
Ale tato slova něco napovídají o stavu mysli řečníka. Myslím si, že pokud zaznívají přílišná varování (pozor netvrdím že není důležité varovat, ale vše má mít své hranice, hranice lásky), je to důkazem chybějící lásky,
Může být stejně jako může být to, že ono varování je i projevem lásky, ovšem projevem deformovaným pod vlivem dogmatického učení.
protože když takto někdo příliš zastrašuje a varuje své posluchače, neuvědomuje si, že posluchač má svoji odpovědnost sám za sebe, a řečník za něj chce svým přílišným zdůrazňováním a zastrašováním odpovědnost převzít.
Souhlasím, může to tak působit, ale v mnoha případech je tomu tak, že řečník jen poukazuje
na to, co rozhodl VRO a co je tedy NUTNÉ dodržovat.
Neboli ... řečník sám se v daném bodě své odpovědnosti vzdal a přenechal tuto odpovědnost VRO (nechává za sebe v tom a tom rozhodovat VRO) a k tomu samému vybízí posluchače, protože je přesvědčen, že v daném bodě není věcí posluchačů se svobodně rozhodnout, ale toto rozhodnutí přísluší VRO.
Takže řečník nechce převzít odpovědnost za posluchače, chce je jen vybídnout, aby se posluchači své odpovědnosti v tom či onom vzdali.
A není to vůbec proto, že sám řečník chce rozhodovat, co se má svěřit do rukou VRO a co ne,
ale v drtivé většině tak řečník vybízí ve věcech, kde sám VRO poslušnost sebe sama jednoznačně ve svých publikacích vyžaduje.

Upřímný řečník SJ to vidí asi takto:
Já se v této věci plně podřizuji pokynům VRO, protože jsem přesvědčen, že VRO je zde od Boha a podřízenost jemu je ukázkou mé ochoty podřizovat se Božímu uspořádání.
A protože vás, posluchači, mám rád a přeji si, abyste i vy byli ve schváleném vztahu s Bohem, tak vás vybízím, abyste se i vy podřidili pokynům VRO, a to k vašemu prospěchu.
Pojďme tedy společně NEDISKUTOVAT A NEDĚLAT SI VLASTNÍ ROZHODNUTÍ tam, kde nám to nepřísluší a kde je nám jasně řečeno od VRO (a tudíž od Boha), co máme dělat.
ale také má mít na mysli odpovědnost za chápání významu svobodná vůle a strach z jejího potlačování, porušování nebo překrucování ve jmému jakýchkoliv lidských ideálů.
Což VRO v mnoha věcech chybí.
Možná další důvod pro myšlenku, že je téměř nemožné, aby lidská organizace snažící se zalíbit bohu ukázkou vzorového jednání svých členů (byť bylo dosaženo přílišným zastrašováním bez lásky) existovala a dělala JHVH a Ježíši Kristu radost z jejich vlastního díla.
Souhlas, já to dokonce považuji za zhola nemožné... Very Happy


witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  Alea 23/10/2012, 15:36

Souhlasím s witnessem, myslím, že čím je nějaký odpovědný bratr horlivější a čím více se "nasazuje" ve službě pro VRO, ač on to samozřejmě považuje za službu Bohu, tím více varuje své posluchače včetně své rodiny a svých přátel před nebezpečím, které plyne z "nedodržování Jehovových zásad". Ono to někdy opravdu může znít jako zastrašování - a myslím si, že prakticky to tak i je - VRO skutečně používá jako svůj nástroj strach, spíše než lásku, což je smutné. Stačí si jen přečíst Strážnou věž Smile

Ale jsem toho názoru, že opravdu upřímní starší, kteří svou službu dělají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, kým podle mne i bratr Šlechta je, jsou přesvědčeni, že pro své ovečky dělají jen to nejlepší a ochraňují je před "škodlivými vlivy tohoto světa" a nástrahami ďábla a "znelíbením se Jehovovi".

Jinak souhlasím s tím, že všude jsou nedokonalí lidé a každé společenství tvoříme my - nedokonalí a chybující - nicméně domnívám se, že je rozdíl mezi společenstvím, které chce dělat Bohu "radost" jen proto, aby bylo "schváleno" a společenstvím, které uctívá Boha kvůli přímé osobní zkušenosti a z nezištné lásky.

Tedy kde není prvořadé "snažit se Bohu zalíbit příkladným jednáním", ale kde je prvořadé znát Boha a Krista a na základě osobní zkušenosti s ním a "z vděčnosti za Tvou lásku Bože, Tě miluji a chci být navždy s Tebou - a proto se vzdávám svého života a dávám ho Tobě, i kdybych nedostal vůbec žádnou odměnu, protože mi nejde o mne, ale o Tebe." I love you
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  Mezek 23/10/2012, 17:09

Ale byli i mnozí fajn KD, kteří upravovali jen to nejnutnější (a to víceméně oprávněně) a se kterými byly zkoušky sjezdového programu velmi příjemné (např. Jirka Zendulka, Olda Chod).

Chod se mi nevybavuje,ale Zendulka ju.Uměl to s lidma.Taky jsem byl na jednom "tréniku"v Počernicích?už je to dávno,bývalé kino myslím...Také tam do toho mluvil jakýsi b.Pucifal,myslím.To jsem ještě byl kovanej SJ.Poslouchal jsem jak hodiny.Žel Sad ale všechno zlé pro něco dobré.Že?
Mezek
Mezek

Male Poeet p?íspivku : 526
Age : 67
vztah k organizaci : vlastním jménem Zdeněk Nygrýn
Reputace : 0
Body : 507
Registration date : 15. 08. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  witness 24/10/2012, 01:27

Mezek napsal:Taky jsem byl na jednom "tréniku"v Počernicích?
Tak to jsme se tam mohli klidně potkat, v Počernicích to bývalo často.
Také tam do toho mluvil jakýsi b.Pucifal
Asi myslíš br. Bucifala, znám, už jsem ho ale dlouho a dlouho neviděl.
Žel Sad ale všechno zlé pro něco dobré.Že?
Určitě, pokud se zkušenosti správně vyhodnotí a vezmou se z nich dobrá poučení
pro budoucnost........ Very Happy

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  pepakrocan 24/10/2012, 09:49

Souhlasím s witnessem. Často jsem o tom přemýšlel když jsem pozoroval některé bratry, znal jejich osobní názory a někdy určitou "benevolentnost", která se pak ne zcela odrážela v proslovech. Jsem přesvědčen, že mezi odpovědnými SJ i v ČR je řada těch velmi upřímných, kterým velmi záleží na blahu svých spolukřesťanů, mají je upřímně rádi a velmi se v tomto ohledu nasazují. Problém však je, že veškerou tuto svou snahu staví na pokynech od VRO, kterému bezmezně důvěřují.

Bratra Šlechtu znám velmi dobře, stejně jako Evu a Jardu Kotkovi (zmiňovaná dcera s manželem). Ti mimochodem nedávno absolvovali školu Gilead a dnes slouží v ČR jako misionáři. Br. Kotka jsem si vždy velmi vážil, pamatuji si například jak měl na jednom OS (ještě na stadionu Rošického) jeden ze závěrečných proslovů v neděli a cca hodinu po skončení sjezdu jsem ho viděl jak sbírá v parku do pytle papírky spolu s ostatními. Věřím, že je to velmi hodný a upřímný člověk. Ovšem také mě velmi zklamal když byl jednou nasazen odbočkou, aby z jednoho sboru odstranil dva starší, kteří nebyli místní radou starších oblíbení, protože některé věci opravdu chtěli řešit a ostatním se to nelíbilo a chtěli mít svůj klid. Byla to sviňárna, ale br. Kotek tuto roli bez váhání přijal. Vnímal jsem to pro něj jako určitou zkoušku loajality vůči vedení SJ a byl v této úloze schopný sahat po velmi nefér nástrojích, aby svůj úkol úspěšně splnil. Nakonec to dopadlo tak, že jeden starší byl odvolán a druhý přešel do jiného sboru. Po splnění tohoto úkolu se vrátil do odbočky a dnes je tam kde je. V tu chvíli zkrátka nadřadil svou osobnost před tím splnit do puntíku požadavek shora, protože zkrátka důvěřoval tomu, že je to tak správně když to po něm chce odbočka, protože to je přeci Jehovova vůle. Celé to bylo ale o tom, že ti dva bratři vytýkali dost věcí odbočce a ti se jich chtěli zbavit. Co by si ale sami špinili ruce když na to mohou vyslat horlivého a oddaného Kotka...

Chci tím říct, že čistá a krásná osobnost mnoha lidí může být v určitých situacích značně pokřivena pravidly a instrukcemi shora. Takoví jednotlivci se pak musí rozhodnout jestli mají žaludek na to takové úkoly přijímat nebo se na to vykašlat. Ovšem vnitřní přesvědčení, že je to tak vlastně správné, často převáží a pak jsme svědky různých křivd, nelaskavého jednání a "strašení". Na spoustu bratrů se za to ale nelze zlobit, oni to dělají opravdu s přesvědčením, že je to to nejlepší pro své "posluchače". Z jejich pohledu je to tak (a občas to tak publikace VRO předkládají), jako když víme, že má přijít na nějaké město přírodní pohroma a my máme za úkol je varovat. Pokud nám na nich bude opravdu záležet, použijeme všechny dostupné metody. Možná rozbijeme někomu okno nebo zničíme plot, abychom se k němu dostali. Ti "poškození" mohou nadávat jak je to omezuje, poškozuje a proč je ti dotyční straší, ale ti co za nimi jdou se na to dívají tak, že je to pro jejich dobro a nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem když jde přeci o záchranu života. A často nechápavě sledují jak někdo místo aby byl vděčný se vrtá v tom, že mu rozbili okno.

Pak vznikají situace kdy má hlava rodiny postavený dům, dvě děti a hypotéku a br. Šlechta ho s láskou vybídne, aby přijal méně placenou práci kde bude mít času a šel do průkopnické služby. Dotyčný si řekne, že se asi Šlechta zbláznil, že by je to mohlo existenčně ohrozit a br. Šlechtu bolí u srdce, že ten bratr má asi větší lásku k penězům než k Bohu, protože jinak by přeci chápal o co jde a ihned by ty kroky udělal. Nedokáže ho upřímně chválit za to, že se hezky stará o svou rodinu, že jí zajistil pěkně bydlení a že je chvályhodné, že přesto všechno jsou pravidelně na shromáždění, jsou pravidelní v kazatelské službě a především žijí spořádaný život podle Božích měřítek. Nedokáže to, protože vidí často jen to jak málo takový bratr dělá. A z toho pak často vyplývá sklíčenost a výčitky mnohých upřímných SJ, kteří se snaží ze všech sil dělat všechno správně, ale v očích "odpovědných" dozorců nejsou vlastně nikdy dost dobří.

Jsem ale přesvědčen, že k určitým pokrokům dochází, ale velmi pomalu. VS si je jednak vědom toho, že život je stále náročnější a nechce své členy příliš demotivovat. Proto taková opatření jako o jedno shromáždění míň, průkopnická služba o 30 hodinách, pro staré a nemocné možnost podávat zprávu o 30 min atd... Je to určitý trend, který bude zcela jistě pokračovat. Do toho do problémových oblastí (a ČR je vážně z hlediska VS č. 1) jsou vysíláni ti, kteří mají za úkol poněkud zjemňovat přístup místních starších a učí je neposuzovat zvěstovatele jen podle vnějších měřitelných projevů, ale z jiného úhlu. Učí je, aby dokázali chválit i za drobnosti, aby je neposuzovali za věci, do kterých jim nic není. Chtějí odbourat takové ty české moresy, jakože rodina, která jede každý rok k moři je vlastně duchovně slabá nebo, že křesťan, který usiluje o kvalitní zaměstnání má špatné duchovní vnímání apod. To jsou věci, které nemají nikde podporu a vznikly někde v totalitě a dodnes jí razí staré struktury, které mají stále velmi silný vliv. Nicméně tyto snahy naráží zatím stále v mnoha sborech na odpor a neschopnost takový úhel pohledu přijmout. Tak kde jsou v radách starších mladší bratři, kteří nejsou zatíženi minulostí jsou však úspěchy mnohem větší a atmosféra se začíná pomalu měnit. Ale ty základní principy, kterými jsem začal se bohužel nemění a nikdy se ani změnit nemohou, protože základní naukou SJ je, že VS má vždy pravdu a za všech okolností je třeba se mu podřídit, protože to je záruka záchrany a schválení od Boha. Takže tyto dílčí snahy jsou jistě chvályhodné a pokud časem vejdou v praxi bude se jednotlivým SJ mnohem lépe dýchat, nicméně základní problém to neřeší.

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  frodobagin 24/10/2012, 14:48

Ahoj witnessi a pepokrocane.
Velmi děkuji za vaše vyjádření, které je plné pochopení pro situaci těch, kteří "jsou jenom přenašeči doktrín VS".
Chtěl bych však uvést analogický příběh třeba z prostředí firmy, která má své úzké vedení, svého provozního ředitele a zaměstnance. Původně jsem chtěl uvést analogii s nacistickým režimem a bezhlavé oddanosti všech členů režimu svému vůdci. Ale myslím že v rámci této úvahy by velká hanebnost tohoto režimu celkově zastínila myšlenku, o kterou jde.
Tedy zpět k firmě.
Firma pracuje navenek v rámci a v mezích zákona té země a hlavně (tak jako mnoho firem) spoléhá na to, že její drobnější ale i větší prohřešky vůči zákonu) nebudou odhaleny.
Takže sem tam zaměstnanci na popud vedení firmy učiní kroky za hranicí zákona.
Jako příklad zvolím třeba dotační titul z fondu EU. Provozní ředitel dostane od úzkého vedení firmy za úkol domluvit výběrové řízení tak, aby se rozpočet nabídky nadhodnotil a získal tak z fondu EU větší dotační objem. Znamená to tedy manipulovat s celým průběhem výběrového řízení. Provozní ředitel pak může přesunout část špinavé práce s výběrovým řízením na svého ověřeného podřízeného.
A tady se pojďme zamyslet.
Jak úzké vedení firmy, tak provozní ředitel a také podřízený zaměstnanec mají osobní volbu jak se rozhodnout a hlavně mají dostatek informací (i když je třeba v tu chvíly nevědí), aby mohly správně a odpovědně posoudit tuto situaci a vyhodnotit, zda jejich jednání nebude protiprávní. No a protože je provozní ředitel dobrý člověk a má Ježíšovu mysl, rozhodne se na základě přemýšlení a úvah, že nepodlehne nátlaku úzkého vedení firmy a nebude jednat protiprávně. Zřejmě jej asi úzké vedení firmy propustí ale technický ředitel ví, že pokud jej tato firma nutí dělat takováto rozhodnutí a činy, je to firma, u které není dobré zůstávat pokud jej nechtějí a tak porušovat své zásady, které má každý dobrý člověk s ježíšovou myslí a srdcem protože v tomto konkrétním případě mu na mysli zní verš u Lukáše 16:10 Kdo je věrný v nejmenším, je věrný i v mnohém, a kdo je nespravedlivý v nejmenším, je nespravedlivý i v mnohém
No a jaká je pointa?
Přeci každý se může rozhodnout na základě svých úvah, jak bude jednat. A pokud je to člověk, který se snaží následovat tu cestu, také chápe odpovědnost za své činy a jednání a rozhodně by neměl ani na chvíly uvažovat o tom ,že jeho jednání nebude odhaleno nebo že jej vyrovná nějakým větším bohulibým činem.
Je myslím dostatek informací o činnosti tzv. věrného a rozvážného otroka a lidského vedení organizace SJ a dostatek informací o důsledcích rozhodnutí těchto lidí. Ale i oni mají, jako úzké vedení firmy, možnost zvážit svá rozhodnutí a nikdy by neměly pochybovat o tom, že za své činy ponesou odpovědnost.
Takže otázka zní. Je možné odmítnout nebo potlačit do pozadí svoji odpovědnost, když mne k nějakému činu (kladnému či zápornému) vyzve můj bratr?
Co myslíte witnessi a pepokrocane?

Poznámka na konec.
Každý svůj skutek jako následovník "té cesty" chci a měl bych posuzovat z hlediska jednání dobrého a pokorného člověka, který usiluje o Ježíšovu mysl.
A jestliže někdo o sobě tvrdí že má právo od JHVH přikazovat mi co mám dělat a že toto činí s božím posláním, i přes to mě JHVH a Ježíš Kristus prosí abych zkoušel všechny inspirované výroky... 1. Jana 4:1 Milovaní, nevěřte každému inspirovanému výroku, ale zkoušejte inspirované výroky, abyste viděli, zda pocházejí od Boha, protože do světa vyšlo mnoho falešných proroků

Tedy nelze se schovávat za odpovědnost toho, který mě vyzývá k činu (hanebnému nebo čestnému). Ani to není možné. Odpovědnost stále zůstává na ramenou toho, kdo ten skutek učinil. A je na Ježíši a JHVH, aby posoudily situaci a pohnutky té konkrétní osoby. Člověk to asi nerozsoudí už proto ,že neumí zjistit pohnutky té osoby a ani není schopen posoudit celkovou situaci.

Myslím si, že by u každého křesťana měly končit spirály lži a smrti. Pokud se křesťan dostane shodou okolností do situace, že je na něm, aby svým skutkem podpořil lež a podpořil tak působení této lži dále do budoucnosti, měl by svým činem ukončit spirálu lži a nepodpořit lež, ikdyž mu hrozí nějaká újma.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  pepakrocan 24/10/2012, 17:03

frodobagin napsal:No a jaká je pointa?
Přeci každý se může rozhodnout na základě svých úvah, jak bude jednat.
Samozřejmě, tak to musí vždy fungovat ať už si to dotyčný právě uvědomuje či nikoli.

frodobagin napsal:A pokud je to člověk, který se snaží následovat tu cestu, také chápe odpovědnost za své činy a jednání a rozhodně by neměl ani na chvíly uvažovat o tom ,že jeho jednání nebude odhaleno nebo že jej vyrovná nějakým větším bohulibým činem.
V případě SJ to myslím (alespoň v drtivé většině případů) není o tom, že by jednotlivec byl na rozcestí a zvažoval zda uposlechnout vědomě špatné jednání a doufal, že nebude odhaleno nebo ho přebije jinými skutky. Je to o tom, že SJ je vnitřně přesvědčen, že jedná správně, protože věří a důvěřuje z hloubi srdce principům fungování SJ. Pro něj je nejvyšší autorita Bůh Jehova a věří, že používá svého VRO. Má k tomu mnoho "důkazů" - úžasné společenství, s ničím nesrovnatelnou činnost (vše dobrovolně a zdarma), stavební projekty, sjezdy atd... Každý SJ si řekne, že není možné, aby tak velkolepé dílo mohlo existovat a fungovat bez Boží podpory. Proto když pak stojí před rozhodnutím, vlastně se ani není o čem rozhodovat, zkrátka vyhraje téměř instinktivní impuls, že VRO musí mít pravdu když je od Boha ať se mi to momentálně nezdá být dobrý krok. Jednotlivec tedy nebývá rozpolcen, jen hledá další důkazy pro podporu toho, že se VRO neplete a on tedy jedná správně když jedná v souladu s ním.

[quote="frodobagin"]Takže otázka zní. Je možné odmítnout nebo potlačit do pozadí svoji odpovědnost, když mne k nějakému činu (kladnému či zápornému) vyzve můj bratr?
V obecné rovině lze samozřejmě cokoli :-) Ale je to sebeklam. Stejně jako v tvém případě s firmou. Mnohý zaměstnanec udělá klidně podvod, ale omluví si to tím, že pokud by odmítl ztratil by práci, nemohl by uživit ženu a děti a dostal by je do velmi složité situace a že přeci musí i Bůh takový krok pochopit, protože by si jistě nepřál, aby jeho rodina byla v úzkých. Často to není tak černobílé a vlastní odpovědnost si lze v mnoha případech lehce omluvit jinými okolnostmi. V případě SJ to je tak, že pokud bratr bratra vyzve k nějakému činu, obvykle se začne úvaha tím zda to je či není v souladu s pokyny VRO. Pokud ano, pak se snaží "upřímný SJ" přesvědčit sám sebe o tom, že tato rada je správná a měl bych jí uposlechnout. A co se týče odpovědnosti tak SJ uvažuje tak, že má odpovědnost je před Bohem. Ten však pověřil jako svého prostředníka VRO, tedy mou odpovědností před Bohem je poslouchat tohoto otroka. Stejně tak řada zvěstovatelů uvažuje na úrovni sboru, že jejich odpovědností před Bohem je poslouchat starší.

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  zbysek 24/10/2012, 17:26

pepakrocan napsal:A co se týče odpovědnosti tak SJ uvažuje tak, že má odpovědnost je před Bohem. Ten však pověřil jako svého prostředníka VRO, tedy mou odpovědností před Bohem je poslouchat tohoto otroka. Stejně tak řada zvěstovatelů uvažuje na úrovni sboru, že jejich odpovědností před Bohem je poslouchat starší.
To je sice principiálně naprosto v pořádku, dokonce je to vlastně i "nařízeno" Biblí, je tu ovšem problém věty "já jen poslouchal rozkazy". Kolik SJ si uvědomuje, že za slepou poslušnost mohou být potrestáni, za to, že se vzepřeli svému vlastnímu svědomí?

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  witness 24/10/2012, 17:35

pepakrocan napsal:Ale ty základní principy, kterými jsem začal se bohužel nemění a nikdy se ani změnit nemohou, protože základní naukou SJ je, že VS má vždy pravdu a za všech okolností je třeba se mu podřídit, protože to je záruka záchrany a schválení od Boha. Takže tyto dílčí snahy jsou jistě chvályhodné a pokud časem vejdou v praxi bude se jednotlivým SJ mnohem lépe dýchat, nicméně základní problém to neřeší.
Přesně tak...
já občas tuto myšlenku formuluju druhým tak, že
pokud je u SJ stále zachováván koncept VRO a jeho vyvolení, tak jakákoliv pozitivní změna
k lepšímu v dílčích věcech je sice vítaná, ale je to jen kosmetická změna, protože základní omyl SJ o vyvolenosti VRO, který by měl padnout jako první, tu byl, je a BUDE.

frodobagin napsal:
Přeci každý se může rozhodnout na základě svých úvah, jak bude jednat. A pokud je to člověk, který se snaží následovat tu cestu, také chápe odpovědnost za své činy a jednání a rozhodně by neměl ani na chvíly uvažovat o tom ,že jeho jednání nebude odhaleno nebo že jej vyrovná nějakým větším bohulibým činem.
Máš jistě pravdu, ovšem já jsem ve svém příspěvku popisoval situaci mnohých řečníků (včetně své vlastní zkušenosti), kteří na VRO nevidí nic špatného, plně a upřímně mu důvěřují
a jsou přesvědčeni, že VRO je od Boha, že VRO nic nečestného (a už vůbec ne záměrně) nedělá a že je Boží vůlí VRO podporovat.
Je myslím dostatek informací o činnosti tzv. věrného a rozvážného otroka a lidského vedení organizace SJ a dostatek informací o důsledcích rozhodnutí těchto lidí.
Zcela bezpochyby je dostatek informací tohoto druhu, ale ten, kdo poctivě dodržuje pokyny VRO, se těmto informacím DŮSLEDNĚ A PEČLIVĚ vyhýbá.
Znám ze své vlastní zkušenosti.
Když si pro sebe nastavíš informační embargo z upřímného přesvědčení, že např. číst ,,odpadlické stránky´´je vůči Bohu špatné a plně v tomto přijímáš za správný pohled VRO, který před ,,odpadlickými´´ stránkami důsledně varuje, pak zůstaneš velmi ,,úspěšně´´
bez informací i uprostřed informačního nadbytku kolem sebe.
Takže otázka zní. Je možné odmítnout nebo potlačit do pozadí svoji odpovědnost, když mne k nějakému činu (kladnému či zápornému) vyzve můj bratr?
Co myslíte witnessi a pepokrocane?
Tak možné to je, ale jistě to není správné.
A jestliže někdo o sobě tvrdí že má právo od JHVH přikazovat mi co mám dělat a že toto činí s božím posláním, i přes to mě JHVH a Ježíš Kristus prosí abych zkoušel všechny inspirované výroky... 1. Jana 4:1 Milovaní, nevěřte každému inspirovanému výroku, ale zkoušejte inspirované výroky, abyste viděli, zda pocházejí od Boha, protože do světa vyšlo mnoho falešných proroků
Jenomže pro přesvědčeného SJ je zcela neakceptovatelné, že by učení VRO považoval
za možný,,falešně prorokující od Boha nepocházející inspirovaný výrok´´, takže vybídku
z 1. Jana 4:1 nijak nevztahuje na publikace VRO.
Tedy nelze se schovávat za odpovědnost toho, který mě vyzývá k činu (hanebnému nebo čestnému).
To určitě ne.
Ale u upřímných SJ to není (aspoň z velké většiny) o tom, že by se chtěli schovávat za něčí odpovědnost, ale o tom, že to vnímají tak, že JEJICH odpovědnost je držet se Boha a jeho organizace (= držet se Boha tak, jak je psáno v publikacích VRO) a pomáhat v tom i druhým.
Pokud jsem např. já jako bývalý přesvědčený SJ a starší sboru plnil pokyny VRO a vybízel k tomu druhé, nikdy jsem to nevnímal tak, že na někoho přehazuji svou odpovědnost
nebo se za něčí odpovědnost schovávám, ale bral jsem to tak,
ŽE SI TAK PLNÍM SVOU VLASTNÍ ODPOVĚDNOST PŘED BOHEM.

Naopak, kdybych jako přesvědčený SJ začal neplnit to, co VRO vyžaduje a ve sboru jako starší bych k plnění pokynů VRO nevedl druhé, vnímal bych to jednoznačně jako své vlastní selhání, protože bych tak nedostál své odpovědnosti.

Nijak jsem nepochyboval o tom, že ti, co svým jednáním nebo mluvením odporují VRO, jsou jako Korach a další vzbouřenci proti Bohu a že zcela jistě, pokud se nevzpamatují, obdrží Boží nepříznivý rozsudek.

Pokud se křesťan dostane shodou okolností do situace, že je na něm, aby svým skutkem podpořil lež a podpořil tak působení této lži dále do budoucnosti, měl by svým činem ukončit spirálu lži a nepodpořit lež, ikdyž mu hrozí nějaká újma.
Souhlas. Very Happy

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  witness 24/10/2012, 17:41

pepakrocan napsal:
Jednotlivec tedy nebývá rozpolcen, jen hledá další důkazy pro podporu toho, že se VRO neplete a on tedy jedná správně když jedná v souladu s ním.
...........
V případě SJ to je tak, že pokud bratr bratra vyzve k nějakému činu, obvykle se začne úvaha tím zda to je či není v souladu s pokyny VRO. Pokud ano, pak se snaží "upřímný SJ" přesvědčit sám sebe o tom, že tato rada je správná a měl bych jí uposlechnout.
Mohu jen potvrdit, že takto to u upřímných, poctivých a přesvědčených SJ opravdu funguje.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  pepakrocan 24/10/2012, 17:43

zbysek napsal:je tu ovšem problém věty "já jen poslouchal rozkazy". Kolik SJ si uvědomuje, že za slepou poslušnost mohou být potrestáni, za to, že se vzepřeli svému vlastnímu svědomí?
To jistě problém je a řekl bych, že takto mnoho svědků neuvažuje. Spíše naslouchají tomu co jim vštěpuje VRO - že jejich odpovědností před Bohem je poslouchat jím ustanovený prostředek, tedy VS potažmo starší. Jednotlivým SJ je často vysvětlováno, že starší mají před Bohem mnohem větší odpovědnost, protože se mu nebudou zodpovídat jen sami za sebe, ale také za stádo, které se řídilo jejich příkladem a tím jak ho vedli. Kde jaký SJ pak uvažuje tak, že ho Bůh pochválí spíše za to, že něco nedělal úplně dobře, ale uposlechl starší, tedy Boží prostředek a je to před Bohem lepší situace než kdyby si dělal vše nezávisle po svém a bouřil se proti starším. Tak se vlastně SJ nestaví proti svému svědomí, ale myšlenkově si jej urovná tak, že je přesvědčen, že jedná před Bohem správně. A to přesvědčen zcela upřímně.

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  zbysek 24/10/2012, 17:51

pepakrocan napsal:Kde jaký SJ pak uvažuje tak, že ho Bůh pochválí spíše za to, že něco nedělal úplně dobře, ale uposlechl starší, tedy Boží prostředek a je to před Bohem lepší situace než kdyby si dělal vše nezávisle po svém a bouřil se proti starším. Tak se vlastně SJ nestaví proti svému svědomí, ale myšlenkově si jej urovná tak, že je přesvědčen, že jedná před Bohem správně. A to přesvědčen zcela upřímně.
Tam je problém právě v tom, že SJ MUSÍ své svědomí přerovnávat. Já se mezi SJ dostal několikrát do situace, kdy mé svědomí bylo v konfliktu s tím, co psala SV. Nakonec jsem si vybral, že mé čisté(!!!) svědomí je nad tím, co mi kdo říká, a to i za situace, že bych se mýlil. Mohu totiž pochybovat i o pravosti Božího slibu, ale nemohu pochybovat o svém svědomí, že jsem ho znásilnil. I Bible nás nabádá k tomu, aby naše svědomí bylo čisté.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  Vierka 24/10/2012, 18:01

V návaznosti na výše uvedené pojednání doporučuji Frodovi přečíst zkušenost bratra Šubrta ze sboru Vrchlabí . z roku 2004


Podřizuji se radě krajského dozorce

V lednu 2004 jsem uplatnil osobní radu od krajského dozorce o tom, že podnikání je pro sborové starší nevhodné. Předtím jsem sloužil deset let jako pravidelný průkopník a dvanáct let jako starší. A právě živnost mně umožňovala "vykupovat čas". S tou radou jsem nesouhlasil, ale po studiu tohoto problému a modlitbách jsem se podřídil po příkladu Pavla, který poslechl Jeruzalémské starší. (Zbožná podřízenost – Kdo ji má projevovat a proč? Strážná věž, 1.února 1993, str.13, odst.23.)

Zbožná podřízenost—Kdo ji má projevovat a proč? Strážná věž, 1.února 1993, str.13, odst.23.

„Podobně, když byl Pavel naposledy v Jeruzalémě, přijal od tamějších starších radu ve spojitosti s tím, že je třeba jít do chrámu a řídit se postupem Zákona, aby všichni mohli vidět, že není odpadlíkem, pokud jde o Mojžíšův Zákon. Jednal podle toho, a zdálo se, že to skončí tragicky, protože byl proti němu zburcován dav. Byla tedy chyba, že se těmto starším podřídil? V žádném případě, jak je patrné z toho, co čteme ve Skutcích 23:11: „Následující noc však u něho stál Pán a řekl: ‚Buď dobré mysli! Jak jsi totiž důkladně svědčil o mně v Jeruzalémě, tak máš vydávat svědectví i v Římě.‘ “

Zrušil jsem živnost a zaregistroval se na pracáku.
Ze zprávy z kazatelské služby jsem dělal požadavek na záchranu

Celý příběh zde:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Pokračování
[You must be registered and logged in to see this link.]

Souhlas příspěvek od Witness a Papakrocan


Vierka

Male Poeet p?íspivku : 61
vztah k organizaci : SJ
Reputace : 1
Body : 64
Registration date : 03. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  Melissa 24/10/2012, 20:57

witness napsal:
pokud je u SJ stále zachováván koncept VRO a jeho vyvolení, tak jakákoliv pozitivní změna
k lepšímu v dílčích věcech je sice vítaná, ale je to jen kosmetická změna, protože základní omyl SJ o vyvolenosti VRO, který by měl padnout jako první, tu byl, je a BUDE.

Takže organizace vybudovaná na víře a spoléhání se na vedení VRO je vlastně vzdušný zámek bez pevných základů, je to jako stavba z karet, dole jako základna je falešná karta - tu odstranit, pak se celý domeček hroutí.
Jestli si jednotlivec nevybuduju svou vlastní osobní cestu k Bohu a jeho synu, je vedle. Protože základem, tím kamenem úhelným, nemá být nějaké lidské vedení, nýbrž on.
Nemyslím, že by se mezi obyčejnými řadovými SJ nenašli takoví, kteří budují svou víru na pevném základě, ale bohužel tak činí ne díky vedení VRO, nýbrž tomuto vedení navzdory. A pak přichází dilema - co já a můj vztah k orgnizaci?..

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  frodobagin 24/10/2012, 22:13

Vierka napsal:V návaznosti na výše uvedené pojednání doporučuji Frodovi přečíst zkušenost bratra Šubrta ze sboru Vrchlabí . z roku 2004

Zkušenost jsem již četl a rád jsem si tento článek přečetl znovu.
Mohla by jsi upřesnit své doporučení, abych si přečetl tuto zkušenost? Rád bych pochopil tvůj názor na věc. Rozhodně tento můj dotaz neber jako útok na tebe nebo nějaký nesouhlas. Prosím tedy o bližší specifikaci důvodu tvého doporučení.
Velmi děkuji.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  witness 24/10/2012, 22:23

Melissa napsal:
Takže organizace vybudovaná na víře a spoléhání se na vedení VRO je vlastně vzdušný zámek bez pevných základů, je to jako stavba z karet, dole jako základna je falešná karta - tu odstranit, pak se celý domeček hroutí.
Melisso, vystihla jsi to naprosto přesně.
A pak přichází dilema - co já a můj vztah k orgnizaci?
Ano, toto dilema je nevyhnutelné a je třeba si ho co nejdřívě BIBLICKY ujasnit.

Mám, žel, zkušenosti i s tím, že když jsem se o svých názorech otevřeně bavil s některými
SJ a ukázal jim důvody, proč VRO je neoprávněná autorita neboli onen vzdušný zámek, ke kterému se nelze upínat, tak
i přesto, že uznali, že Bible skutečně nijak autoritu vedení SJ (VRO) nepodporuje a ono dilema jim nastalo, tak to vyřešili tak, že se touto otázkou prostě cíleně přestali zabývat.
PROČ?
Protože si natolik zvykli na centrálně řízenou víru a natolik se jim zaryla pod kůži, že si prostě
nechtějí komplikovat život tím, že by onu ,,základní falešnou kartu´´ jednoznačně sami pro sebe oddělili od stavby, což by vedlo k nutnosti si svůj ,,DŮM VÍRY´´ znovu jinak postavit.

A přitom ti, u kterých tento jev v mém okolí nastal, nejsou žádní blbci, mají silné duchovní potřeby a mnoho hezkých křesťanských vlastností, prostě, jsou to fajn lidi.

Ale život bez pocitu ,,centrálně zastřešeného náboženství´´si prostě neumějí představit,
protože ten pocit je natolik spjat s jejich náboženským životem, že to prostě nejde pryč.
Asi jako když kuřák ví, že cigarety škodí zdraví a nejsou pro jeho život
žádoucím ,,společníkem´´´, tak si je přesto každý den zapaluje, protože si život bez cigaret prostě vůbec neumí představit.

Také je to někdy tím, že poté, co nějaký SJ pochopí, co je VRO doopravdy zač, tak
ho třeba chce ze svého života odstřihnout, ale dělá tu chybu, že za VRO podvědomě hledá nějakou náhradu, a tak zoufale hledá třeba jiné náboženství s nějakými církevními autoritami
nebo prostě jiný ,,kanál od Boha´´, na který by se mohl napojit.
Nic však uspokojivě nenachází, a tak se unavený a vyčerpaný vrací k VRO, sice s výhradami, ale přesto vrací a aby se už dále nemusel trápit, zasune nutnost jasného definování si svého vztahu k VRO do pozadí a už mu nevěnuje pozornost.
Prostě to bere tak, že sice výhrady vůči VRO asi nějaké oprávněné i jsou, ale protože
mu VRO dal i mnoho dobrého a protože hlavně už chce mít klid a nechce únavně budovat novou stavbu své víry (mnozí SJ by ani nevěděli jak, i kdyby chtěli), tak pro něj VRO sice není už zcela tím co byl (jednoznačným poctivým kanálem od Boha, kterému je nutno plně důvěřovat), ale přesto je pro něj VRO stále jakýmsi dobrým a vítaným kamarádem, který mu pomáhá a který se prostě občas někdy zmýlil, a co....

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  frodobagin 24/10/2012, 23:12

Ahoj witnessi a pepokrocane.
To co píšete o SJ je popis reality. Také to takto vnímám. Jenže asi není možné toto jednání považovat za normální ale spíše za jednání které je ctností z nouze. Myslím si, že by křesťanovi neměla chybět láska ...
1. Korinťanům 13:4 Láska je shovívavá a laskavá. Láska není žárlivá, nevychloubá se, nenadýmá se
5 nechová se neslušně, nevyhledává své vlastní zájmy, nedá se vyprovokovat. Nevypočítává urážky
6 Neraduje se z nespravedlnosti, ale raduje se z pravdy
7 Všechno snáší, všemu věří, ve vše doufá, ve všem vytrvává
8 Láska nikdy neselhává. Ale jsou-li [dary] prorokování, budou odstraněny; jsou-li jazyky, přestanou; je-li poznání, bude odstraněno


Dalo by se říci z pohledu dnešního světa a člověka zdegenerovaného k obrazu dnešního světa, že láska je tak řečeno hloupoučká a naivní v popisu 7. verše. Jenže opak je pravdou. Právě tyto vlastnosti, které člověku láska od boha přinese mu otevřou široký pohled na to, jak dospívat k dokonalosti a nepřešlapovat na jednom místě, (všemu věří, ve vše doufá, ve všem vytrvává). Jenže proč se člověk dobrovolně vzdá této možnosti? Možná je to pohodlnost a lenost. Protože s hledáním je spjato množství času a práce a výsledek je kolikrát nejistý. Jednodušší je přeci si nechat vše naservírovat pod nos bez práce a ještě k tomu přijímat lechtání uší o boží vyvolenosti toho, kdo to servíruje.
Jenže náznaky o tom, že není neco v pořádku má i dobře neinformovaný SJ. Tedy pokud někdo nedoporučuje studovat jiné pomůcky, než od toho, kdo toto doporučuje, je něco v nepořádku. A pokud někdo nedoporučuje se zabývat studiem původních spisů bible (svitků a kodexů) je opět něco v nepořádku. A pokud vidí rozpor mezi duchem božích sdělení a jednáním toho, kdo se prohlašuje za boží vyvolený nástroj je opět něco v nepořádku. Již toto by mělo stačit, aby se křesťan alespoň zamyslel nad svojí situací a zjistil proč tomu tak je.
Nechci moralizovat a ani by to nemělo žádný smysl, ale kdy skončí ta všudypřítomná existence potlačování vlastní odpovědnosti na úkor vlastního potěšení a lenosti? Prostě bez práce nejsou koláče, duchovní koláče. Jak chce být člověk osvobozen pravdou, když ji vlastně ani nehledá?
Co myslíte?
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  witness 25/10/2012, 00:06

frodobagin napsal:Ahoj witnessi a pepokrocane.
To co píšete o SJ je popis reality. Také to takto vnímám.
Frodobagine, já vůbec nevnímám Tvé příspěvky jako něco, co není v souladu s tím, co píšu já nebo pepakrocan, jsem rád, žes tuto problematiku otevřel i se mi líbí způsob, jakým jsi ji otevřel.
Jenom tu realitu popisujeme každý z jiného úhlu pohledu a Tvůj pohled je určitě zajímavý
a přínosný.
Jenže asi není možné toto jednání považovat za normální ale spíše za jednání které je ctností z nouze.
Já bych to vyjádřil tak, že je to ctností v rámci VRO nastavených podmínek, které, žel, většina SJ považuje za naprosto správné a závazné a podle toho to někdy vypadá tak jak to vypadá.
Já osobně jsem byl ,,svého dlouhého času´´také velmi horlivým zastáncem VRO,
v jednom případě jsem inicioval právní výbor s bratrem, který na shromáždění projevil otevřený nesouhlas s naukou SJ (která mimo jiné byla později v publikacích SJ změněna přesně tak, jak ji onen bratr ve svém názoru okomentoval).
Ovšem v dané době to bylo na paragraf: ,,odpadlictví´´, a bratr byl vyloučen.
Když jsem pak já sám přehodnotil postavení VRO, onoho bratra jsem vyhledal, pozval ho na večeři a omluvil se mu za to, že z mé viny byl nebiblicky vyloučen.
Omluvu přijal, dnes jsme kámoši a jsme spolu v kontaktu.
Myslím si, že by křesťanovi neměla chybět láska ...
Naprostý souhlas.
Jenže proč se člověk dobrovolně vzdá této možnosti? Možná je to pohodlnost a lenost. Protože s hledáním je spjato množství času a práce a výsledek je kolikrát nejistý. Jednodušší je přeci si nechat vše naservírovat pod nos bez práce a ještě k tomu přijímat lechtání uší o boží vyvolenosti toho, kdo to servíruje.
Žel, u někoho je to opravdu o pohodlnosti a lenosti.
Jenže náznaky o tom, že není neco v pořádku má i dobře neinformovaný SJ. Tedy pokud někdo nedoporučuje studovat jiné pomůcky, než od toho, kdo toto doporučuje, je něco v nepořádku.
Ovšem tato doporučení SJ nechápe jako nevhodná omezení, ale jako láskyplnou ochranu, kterou mu VRO ve své moudrosti poskytuje pod Božím vedením.
Nechci moralizovat a ani by to nemělo žádný smysl, ale kdy skončí ta všudypřítomná existence potlačování vlastní odpovědnosti na úkor vlastního potěšení a lenosti?

Dle mého názoru bude tato situace zcela ukončena až Pánovým příchodem.
Prostě bez práce nejsou koláče, duchovní koláče. Jak chce být člověk osvobozen pravdou, když ji vlastně ani nehledá?
Tos vyjádřil dobře, ano, je nutné být ten, kdo pravdu hledá, protože takový člověk, pokud se
s pravdou setká, tak ji prostě přijme, i když mu to v dané situaci na nějaké období vezme zažité ,,jistoty´´ a on musí vyvinout úsilí, aby si svůj dům víry znovu postavil, ale už jinak.

Také nesmíme zapomínat, že mezi SJ jsou i takoví, kterým se prostě hlavně líbí představa ráje na zemi, na ráj se těší, ale vesměs neberou vážně ani studium Bible, ani studium literatury VRO
a biblické debaty na hlubší témata jim jsou zkrátka úplně jedno.
Existuje také spousta SJ, kteří nemají přehled o tom, jaká jsou ,,nová světla´´ a jak se liší od těch ,,starých světel´´, protože prostě nečtou, jen se shromažďují s SJ a občas jdou do služby, prostě plní, a to ještě po svém, folklór SJ, těší se na ráj a víc je nic moc do větší hloubky nezajímá.
Stává se, že někdo třeba na shromáždění okomentuje nějaký verš, ale k vysvětlení použije
,,staré světlo´´ ještě z dob komunismu a vůbec nepostřehl, že se ono světlo již několikrát změnilo.
Znám osobně SJ, kteří by nebyli schopni vůbec říci, jak se vlastně dnes vykládá pojem ,,generace, která nepomine´´ a už vůbec by si nevzpomněli, jak často a jakým způsobem se výklad za poslední poměrně krátkou dobu změnil.



witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  frodobagin 25/10/2012, 07:38

Ahoj witnessi.
Prosím tě neomlouvej se ale debatuj i nadále tím správným přistupem, tedy poctivě ke čtenářům i sám k sobě. Takové příspěvky na tomto fóru mají význam. Velmi děkuji za tvojí ohleduplnost a za tvé názory.
Mé příspěvky nejsou žádnou křečí. Spíše jsou psané tak, aby podnítily každého, kdo je přečte, aby vyjádřil svůj názor. Protože je toto téma velice široké ve svém záběru, zajímá mne jak každý jednotlivě, kdo odpoví, má na toto téma svůj názor. Protože při čtení těchto našich příspěvků může člověk přemýšlet jak na tom je sám osobně.
Nejde přeci o to abychom mluvily stejné věci, jde pouze a jedině o to, abychom mluvily souhlasně ve stejném duchu uvažování a myšlenkových postupů. Výsledek obou postupů je diametrálně rozdílný.


PNS
1. Korinťanům 1:10 A vybízím vás, bratři, prostřednictvím jména našeho Pána Ježíše Krista, abyste všichni mluvili souhlasně a nebylo mezi vámi rozdělení, ale abyste byli vhodně sjednoceni stejnou myslí a stejným myšlenkovým postupem
ČEP
1 Korintským 1:10 Prosím vás, bratří, pro jméno našeho Pána Ježíše Krista, abyste všichni byli svorni a neměli mezi sebou roztržky, nýbrž abyste dosáhli plné jednoty smýšlení i přesvědčení.
KB 1613
1 Korintským 1:10 Prosímť pak vás, bratří, skrze jméno Pána našeho Jezukrista, abyste jednostejně mluvili všickni, a aby nebylo mezi vámi roztržek, ale buďte spojeni jednostejnou myslí, a jednostejným smyslem.

PNS
2. Korinťanům 13:11 Nakonec, bratři, dále se radujte, buďte usměrňováni a utěšováni, smýšlejte souhlasně, žijte pokojně a Bůh lásky a pokoje bude s vámi
ČEP
2 Korintským 13:11 Nakonec, bratří: žijte v radosti, napravujte své nedostatky, povzbuzujte se, buďte jednomyslní, pokojní, a Bůh lásky a pokoje bude s vámi. Pozdravte jedni druhé svatým políbením.
KB 1613
2 Korintským 13:11 Naposledy, bratří, mějtež se dobře, dokonalí buďte, potěšujte se, jednostejně smyslte, pokoj mějte, a Bůh lásky a pokoje budeť s vámi.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  gari 25/10/2012, 10:02

frodobagin napsal:
PNS
2. Korinťanům 13:11 Nakonec, bratři, dále se radujte, buďte usměrňováni a utěšováni, smýšlejte souhlasně, žijte pokojně a Bůh lásky a pokoje bude s vámi

Ahoj,
dle mého názoru se Krajský sjezd neměl jmenovat "Střež svou mysl" ale "Střežíme tvou mysl". To lépe vystihuje to, co VRO dělá s myslí svých členů a jak nad ní pod heslem smýšlejte souhlasně panuje.

Je to smutný příklad toho, jak VRO zneužívá Písmo pro svou totalitní moc. Sad

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  witness 25/10/2012, 10:36

frodobagin napsal:Ahoj witnessi.
Prosím tě neomlouvej se ale debatuj i nadále tím správným přistupem, tedy poctivě ke čtenářům i sám k sobě. Takové příspěvky na tomto fóru mají význam. Velmi děkuji za tvojí ohleduplnost a za tvé názory.
Very Happy

Mé příspěvky nejsou žádnou křečí. Spíše jsou psané tak, aby podnítily každého, kdo je přečte, aby vyjádřil svůj názor.
Přesně tak Tvé příspěvky chápu.


witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  sazeč 25/10/2012, 11:58

zbysek napsal:
pepakrocan napsal:A co se týče odpovědnosti tak SJ uvažuje tak, že má odpovědnost je před Bohem. Ten však pověřil jako svého prostředníka VRO, tedy mou odpovědností před Bohem je poslouchat tohoto otroka. Stejně tak řada zvěstovatelů uvažuje na úrovni sboru, že jejich odpovědností před Bohem je poslouchat starší.
To je sice principiálně naprosto v pořádku, dokonce je to vlastně i "nařízeno" Biblí, je tu ovšem problém věty "já jen poslouchal rozkazy". Kolik SJ si uvědomuje, že za slepou poslušnost mohou být potrestáni, za to, že se vzepřeli svému vlastnímu svědomí?

Jo, ale SJ mají svědomí vycvičené VROem a jsme u toho. Sad
Měl jsem svědomí mrtvé, a ejhle díky tomu jsem se pustil do diskuse jako ,,horlivý SJ". Toť velká výhoda proto, že jsem používal všechny pomůcky hlavně ,,Hlubší poznání" při výměně názorů v diskusi Doktorka a má víra jaksi rostla, ožila a já byl rád, že SJ přece jen mají pravdu, jenomže základ pravé víry se začínal projevovat poznáním a postupným přijetím Ježíše jako svého Pána, a já klesl pomalu na mysli, že VRO je přece jen mimo pravou víru, že víc ,,Hlubší poznání" už nedokáže obhájit pravého Boha, že SJ nejsou jediní praví křestané, možná mimo mísu, jsem to v tuto chvíli nepřemýšlel, jen jsem si uvědomoval, že SJ mají jiného Ježíše natož Otce také jiného.
Jedině Bůh způsobil mou proměnu a dal mi odvahu, když jsem se rozhodl. Bůh nikdy nelže, jen čeká až někdo se rozhodne a dává jemu moc a víru i lásku, naději, jak se to stalo mně. Toto je má zkušenost.

Nezáleží na pravidelnou návštěvu shromáždění, počet hodin, poslušnost vůči nadřízeným jako na vnitřním stavu srdce, jelikož Bůh vidí do ní. flower

Ano, dokonce člověk sám nezná svoje srdce hlouběji. Že by? scratch

Chci říct, že všem vám zde věřím a rozumím. Jen nedokážu dobře definovat, za což se vám omlouvám. Zvlášť mě potěšila proměna některých zde. cheers

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012 Empty Re: Krajský sjezd SJ "Střež svou mysl" - 2012

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru